Snadná a účinná ochrana záhonů před ptactvem

strašák

První zelené lístky květin a rostlin jsou doslova lákadlem pro opeřence. Však po zimě potřebují doplnit svůj jídelníček o zelené dobroty. Jenže za tímto účelem si vybírají vaše záhony. Jak ochránit jarní výsev před ptáky? Přinášíme tipy, jak se s tímto problémem snadno vypořádat.

Kouzlo třpytu a lesku

V dnešní digitální době většina má veškerou hudbu v mobilním telefonu. Pokud vám tedy doma zbyla nějaká CD nebo máte nepotřebné, tak teď je využijete. Vyzkoušejte nad záhony rozvěsit staré CD disky. Pokud nemáte, nevadí. Stejnému účelu poslouží i proužky alobalu, navázané na provázky. Zavěste je na větvičky nebo dřevěný kříž. Rovněž můžete rozvěsit stejným způsobem mikrotenové sáčky.

PET lahve a plechovky

Z plechovek nebo PET lahví je efektivní výroba větrníků, které se pohybují a rovněž i blýskají. A právě to ptáci nemají rádi. Nebo si z těchto materiálů můžete vyrobit na zahradě celého strašáka, kterého umístíte doprostřed zahrady tak, jak to dělávaly už naše babičky a dědové. Modrá je dobrá i v tomto případě. Modrá barva strašáků se osvědčila nejlépe.

pták

Foto: Pixabay

Ochranné sítě a pletivo

Osvědčeným a účinným řešením jsou ochranné sítě, zpravidla v zelené barvě, aby splynuly s rostlinami. Tímto pak nepůsobí coby rušivý element vaší zahrady. Rovněž je možné použít jemné pletivo na rámech, které je vhodné zejména na vyvýšené záhony. Ochranné sítě je možné zakoupit nebo manuálně zruční si mohou vyrobit vlastní. Svému účelu poslouží i obyčejná netkaná textilie.

Ochrana a zachování designu zahrady

Pokud vám záleží na vzhledu zahrady a rozhodně v ní nechcete žádné alobaly, strašáky, disky. K vysévaným semenům můžete přidat drcený jemný prášek z pelyňku. Jednak opeřencům nevoní, ani nechutná. Váš výsev bude bez úhony. Pelyněk můžete použít vlastní vypěstovaný a usušený nebo si ho koupit.

Zdroj: novinky.cz, zahradkarskaporadna.cz

Náhledové foto: Pixabay