Šlehačkové rohlíčky na slano či sladko

Suroviny na těsto:

400 g hladké mouky                                                                                                                                         máslo                                                                                                                                                                šlehačka                                                                                                                                                            vejce                                                                                                                                                                          sůl

Mouku, změklé celé máslo, 1 vejce, špetku soli a šlehačku vypracujeme v těsto. To dáme na chvíli odležet do ledničky a zatím si nachystáme náplň.

Slaná náplň:

Salám, tvrdý sýr, pórek nebo jarní cibulka. Salám nakrájíme na kostičky, sýr nastrouháme na hrubo, pórek či cibulku nakrájíme na kousky.

Do rohlíčků můžete dát samozřejmě to, co vám chutná – např. nivu, nakrájený párek, kukuřici či jinou zeleninu. Záleží na vás.

Sladká náplň:

Povidla, tvarohová náplň, marmeláda, maková náplň apod.

Těsto si rozdělíme na 4 díly. Díl těsta vyválíme do kulata. Rozválené těsto rozkrojíme na osm trojúhelníků. Na každý trojúhelník na širší stranu dáme lžičku náplně a zabalíme od širší strany k úzké. Rohlíček zaoblíme. Takto plněné rohlíčky potřeme rozšlehaným vejcem a dáme na plech vyložený pečícím papírem. V případě slané náplně tyto křehké rohlíčky posypeme hrubou solí, kmínem či sezamovým semínkem. Pečeme na 1800, dozlatova. Z tohoto množství těsta upečeme 32 ks šlehačkových rohlíčků.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.