Skladování vlašských ořechů: Způsoby, jak je udržet co nejdéle čerstvé

Ořechy

Sezóna sbírání vlašských ořechů vrcholí! Přinesla s sebou ale také další otázky, na které je potřeba si zodpovědět. Skladování vlašských ořechů by mělo být na takovém místě, které zabrání jejich zkažení. Vzhledem k tomu, že ořechy jsou tvořeny hlavně tuky, mělo by být takové místo zejména chladné. Pokud si všimnete tmavých skvrn nebo černých jadérek ořechů, už je pozdě. Ořechy se zkazily a jejich chuť nebude dobrá. Takové ořechy se ke konzumaci rozhodně nehodí.

Podmínky pro skladování vlašských ořechů

I když jsou tuky ve vlašských ořeších tím, co z nich dělá dobrou zdroj zdravých tuků, na druhou stranu také ztěžuje skladování. Zabijákem ořechů je zejména teplo, ve kterém se ořechy velice rychle kazí. Pokud se rozhodnete ořechy zpracovat do tří měsíců, je vhodné skladování v lednici. Takové ořechy jsou v chladu a temnu, což jsou ideální podmínky. Ne ale vhodné pro dlouhodobé skladování. K tomuto se hodí vlašské ořechy raději zamrazit.

Vlašské ořechy

Foto: Pixabay

Zamrazení vlašských ořechů

Jakým způsobem zamrazit vlašské ořechy? Vhodné jsou vzduchotěsné nádoby, do kterých je nasypete. Mluvíme zde samozřejmě o vyloupaných ořeších bez skořápky. Můžete skladovat celá jadérka, nebo je nasekat či dokonce nastrouhat najemno – podle toho, v jaké formě je zrovna skladujete. Vyplatí se je vložit do mrazničky co nejdříve, protože zmrazení degradaci potravin sice výrazně zpomaluje, ale nezastavuje a už rozhodně nevrací do stavu čerstvého! V mrazničce vydrží ořechy asi jeden rok.

Pozor na pachy

Vyloupané ořechy mají tu vlastnost, že pohlcují pachy. Pokud je tedy skladujete v lednici, je dobré je umístit tam, kde nemáte aromatické potraviny, jako je například cibule. Ořechy by pak mohly chutnat po cibuli, což například při použití do vánočního cukroví nebude žádoucí. Proto je vhodné je jak v lednici, tak také v mrazničce skladovat ve vzduchotěsné nádobě.

Zdroje info:

https://www.canr.msu.edu/news/preserving_fresh_walnuts_to_maintain_nutritional_content

https://www.thekitchn.com/how-do-i-store-walnuts-226652

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!