Skladování ovoce přes zimu: dopřejte si chutné ovoce ještě dlouho po sklizni

Jablka

Některé ovoce je třeba ihned po sklizni zpracovat. Jiné ovoce ale může při správném skladování vydržet déle – klidně i přes zimu. Pokud bychom ovoce uložili na nevhodné místo, pak by veškerá snaha, kterou jste vynaložili při pěstování, vešla vniveč. Někdy je skladování možné krátkodoběji, ale to se může hodit v případě, že v současné době nemáte čas na jejich zpracování. Jak tedy správně skladovat ovoce a zeleninu, aby nám po sklizni vydržely co nejdéle?

Podmínky pro skladování ovoce

Podmínky pro skladování se mohou lišit v závislosti na druhu ovoce nebo zeleniny. Obecně se dá říci, že tvrdší ovoce, jako jsou například jablka a hrušky, je možné skladovat přes zimu. Měkké ovoce, kam patří bobuloviny (borůvky, ostružiny, maliny, rybíz), můžeme dlouhodobě skladovat teprve po zpracování – tedy ve formě marmelád, zavařenin, džemů. Při vhodných podmínkách je možné uskladnit také exotické ovoce, jako jsou banány, ananas nebo kiwi.

Jabloň

Foto: Pexels

Zelenina vhodná ke skladování

Nejčastějším druhem zeleniny, kterou skladujeme, jsou brambory, řepa a zelí. Dále pak je to kořenová zelenina typu mrkev, petržel, ale i celer. Někdo dokonce sklízí a skladuje vlastní křen. Samozřejmě nelze zapomenout ani na cibuli a česnek. Pro skladování se obvykle hodí chladná a tmavá místa.

Bedny pro skladování

Bedny se nejlépe hodí pro skladování ovoce, ale také cibule a česneku. Měly by být prodyšné, protože nedostatek vzduchu povede k plísním. Dno bedny by nemělo být položeno přímo na zemi. Uskladněné ovoce nebo zeleninu pravidelně kontrolujte. Jakmile objevíte plíseň, všechny dotčené plody z krabice vyjměte, aby nedošlo k šíření. Jablka a hrušky bychom měli ideálně sklízet asi 2 týdny před dosažením plné zralosti, což ještě prodlouží jejich životnost.

Díra v zemi pro uskladnění

Pokud nemáte sklep nebo jiné místo vhodné k dlouhodobému uskladnění ovoce a zeleniny, můžete si pomoci jednoduše dírou v zemi. Takto skladujeme zejména kořenovou zeleninu. Jednoduše ji naskládáme na dno jámy a zahrneme zeminou. Počkáme, až povrch zeminy lehce namrzne a pak jej zakryjeme slámou a listím. Přijdou-li silné mrazy, přikryjeme hromadu další vrstvou zeminy.

Zdroje info:

https://drzewkaowocowe24.pl/przechowywanie-owocow-w-domowych-warunkach/

https://www.dumazahrada.cz/clanek/jak-spravne-uskladnit-na-zimu-urodu-ze-zahrady.html

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!