Kam s muškáty na zimu? Je třeba je správně zazimovat

muškáty

Muškáty jsou ozdobou oken. Přestože toho vydrží hodně, tak bohužel zimu nezvládnou. Je třeba je zazimovat. Jak správně na to?

Příprava muškátů na zimní spánek

Začněte tím, že rostlinu zbavíte všeho, co by jí bralo energii. Otrhejte suché, zažloutlé a nezdravě vypadající listy. Seřízněte výhony, kdy řez proveďte těsně nad „kolénkem“. Omezte zálivku i hnojení. A nezapomeňte i na preventivní postřik proti plísním a škůdcům.

Vhodný čas na přesun do tepla

Zazimovat muškáty je třeba stihnout před prvními mrazíky. Pokud se stane, že to o nějaký ten den zmeškáte, nestihnete, nic se neděje. Rostlina je poměrně odolná a přežije nějaké to chladné ráno či noc. Kam umístit muškáty? Ideální je místo, kde je dostatek přirozeného světla. Zapomeňte tak na uložení v garáži, ve sklepě bez oken. Dále je třeba myslet na to, že muškáty v době vegetačního klidu nejlépe prospívají tam, kde je teplota od 6 do 10 °C. Vhodným řešením je tak umístění na nevytápěné verandě, zimní zahradě, půdě nebo dílně. Muškáty přežijí i mezi špaletovými okny.

Nedostatek místa na uskladnění v květináči či truhlíku

Co však dělat, když nemáte dostatek místa na uskladnění muškátů v truhlících či květináčích? V tomto případě vyjměte všechny rostliny z hlíny, oklepejte je, jemně zastřihněte kořeny, a to včetně vlásečnicových. Každou rostlinu pak zabalte zvlášť do novinového papíru, zavěste v chladné místnosti „hlavou“ dolů. Na jaře sice budou působit jako vyschlé, ale netřeba se obávat. Zcela stačí je ponechat pár dní ve vodě a poté zasadit do čerstvé zeminy a začít zalévat. Díky tomu se opět proberou a začnou vám znovu kvést.

rostlina

Foto: Pixabay

Pravidla zimního režimu

I během zazimování je třeba muškátům poskytnout péči. Ta spočívá v tom, že je čas od času zkontrolujete. Uvádí se, že čím je nižší teplota, tak o to menší zálivku rostliny potřebují. Z toho důvodu to se zálivkou a hnojením nikterak nepřehánějte. Muškáty potřebují v zimním období klid a porcí živin je jen nabudíte k dalšímu kvetení. Pokud by se tak přeci jen stalo, květy odstraňte a rostlinu přemístěte do chladnějšího prostoru.

Zdroje: ireceptar.cz, magazinzahrada.cz

Náhledové foto: Pixabay