Kořenová zelenina mrkev

Skladování kořenové zeleniny: jak na to, aby vydržela co nejdéle

Ovoce i zelenina chutnají nejlépe, když jsou čerstvě sklizené. Avšak ne vždy zvládáme ovoce zkonzumovat všechno. Proto je důležité vědět, jak je správně skladovat, abyste prodloužili dobu jejich čerstvosti. Kořenová zelenina je právě tím druhem plodin, které pěstujeme pro delší uskladnění, a proto je důležité vědět, jak je správně skladovat. Níže uvádíme několik základních druhů kořenové zeleniny a způsoby jejich uskladnění.

Řepa, mrkev, petržel, pastiňák, celer, tuřín, vodnice

Z veškerých výše jmenovaných druhů zeleniny odřízněte veškeré listy. Ty by totiž odčerpali vlhkost ze zeleniny. Očistěte plody od veškeré zeminy, ale nemyjte je vodou. Stačí zeminu opatrně odškrábat, ale pozor na to, abyste nepoškodili povrch zeleniny. Všechny poškozené kusy vyřaďte a ihned spotřebujte (nejsou-li nahnilé), ty se ke skladování nehodí.

Vodnice - kořenová zelenina

Kořenová zelenina: Zdroj obrázku Pixabay.com

Skladujeme v písku

Připravte si bednu s pískem. Kořenovou zeleninu do ní uložíme tak, aby byla celá pod povrchem písku (konce zeleniny mohou trochu vyčnívat – podobně jako když rostou na poli). Je důležité, aby byl písek vlhký, takže jej čas od času trochu zalijte (pozor ale na přemokření). Místo písku lze použít také suché listy nebo piliny. Takto uchovávejte zeleniny na chladném místě. Pravidelně kontrolujte, jestli zelenina není zkažená.

Cibule a česnek

Také z cibule a česneku odřízněte zeleň (nejprve je necháváme několik dnů vysušit. Poté vystavte cibuli a česnek přirozenému světlu po dobu jednoho týdne. Následně je rozprostřete do mělkých krabic nebo beden (můžete je taktéž zavěsit tak, že je naplníte do starých punčocháčůy. Poté už si je můžete užívat v kuchyni.

Sladké brambory

Čerstvě sklizené sladké brambory uložte na teplé místo a nechte je 10 dní ležet. Poté už by měly být vyschlé a zbavené nadbytečné vlhkosti, takže jen tak nezplesniví. Skladujte je v písku ve větších nádobách. Sladké brambory nesmí být vystaveny teplotám mrazu.

Mrkev: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *