Šicha není borůvka. Aneb málo známé plody podobné borůvkám

Šicha: Zdroj náhledového obrázku Commons.wikimedia.org

Šicha nebo také empetrum je rostlina, která je málo známá. Stejně jako borůvky se jedná o drobné keříky, které nesou chutné, modrofialové plody. Rozdíl je v tom, že plody šichy obsahují dvojnásobné množství vitamínu C než borůvky, které jsou již notoricky známé jako superpotraviny! Šicha je zapomínaná neprávem, vyskytuje se ve volné přírodě i u nás, a to zejména v Krkonoších, na Šumavě a v oblasti Jeseníků.

Šicha miluje kyselou půdu

Šicha náleží do čeledi vřesovcovitých. Vzhledem k tomu, že roste v kyselých půdách je skvělým doplňkem zahradních vřesovišť. Vyskytuje se v mírném i subarktickém pásmu a v Jižní Americe. Můžete je pěstovat tedy i ve své zahradě, a to zejména v půdě bohaté na rašelinu a neobsahující vápník. Pokud hledáte rostlinu, která vyplní místo pod vašimi jehličnany, šicha je ta pravá. Skvělá je ale také ve skalkách a vřesovištích.

Šicha: Zdroj náhledového obrázku Commons.wikimedia.org

Jedlé plody šichy

Ačkoli jsou plody jedlé, nechutnají tak dobře jako borůvky. Ve skutečnosti si na nich nepochutnáte. Vzhledem k vysokému obsahu vitamínu C se ale sbírají a zpracovávají pro další použití. Jestliže je nekonzumujeme samotné, jako je tomu například u borůvek, neznamená to, že nemají další účel. Jejich zázračný obsah si můžete užít v mnoha produktech – přidávají se například do marmelád, zavařenin či koláčů. Zde je jejich chuť zamaskována jiným ovocem.

Šicha: Zdroj náhledového obrázku Commons.wikimedia.org

Šicha potřebuje dostatek vláhy

Pokud se rozhodnete šichu pěstovat, neměli byste zapomínat na to, že se jedná o roslinu, která miluje mokřadní prostředí. Dostatek vláhy je pro ni zásadní. Existuje okolo 17 druhů této rostliny, takže si je z čeho vybírat. Pokud byste se chtěli orientovat na odrůdy, které rostou u nás, pak šáhněte po následujících druzích: Empetrum atropurpureum (šicha tmavočervená), Empetrum eamesii (šicha eamnesova), E. Nigrum (šicha obecná nebo také černá), E. Rubrum (šicha červená) a E. Hermaphroditum (šicha obojaká).

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!