Sedmikrásky kvetou i pod sněhem a dalších 5 faktů, které jste o těchto rostlinách nevěděli

Sedmikráska

Sedmikrásky kvetou i pod sněhem a dalších 5 faktů, které jste o těchto rostlinách nevěděli.. Sedmikrásky vyzařují svěžest, štěstí a nevinnost. Jsou jednou z nejznámějších květin na světě, která rozjasňuje divoká pole i kultivovanou krajinu.

Sedmikrásky si vybavíte jako květiny s bílými okvětními lístky kolem jasně žlutého středu, se kterými děti hrají „má mě rád, nemá mě rád.“ Existuje však mnoho dalších typů květin, které mají stejný název, ale mnoho jiných barev a tvarů. Většina sedmikrásek začne kvést na začátku léta a na podzim, ale klidně to zvládají i pod sněhem. Jaké jsou další fakty o této malé květince?

Rostou všude

Ačkoli pochází z Evropy a mírných oblastí Asie, objevují se také v Austrálii či Severní Americe. Jejich hojnost je částečně způsobena jejich adaptivní povahou, daří se jim jak v mokrém, tak v suchém podnebí, ve slunných i stinných oblastech. Rostou vysoko v horách nebo na plochých travnatých polích. Sedmikrásky jsou v podstatě botaničtí chameleoni.

Jejich jméno je smysluplné

Název sedmikráska pochází ze staré anglické fráze „Daes eage“, což znamená „denní oko“. Toto jméno odráží, jak tyto květiny večer zavírají okvětní lístky a ráno je znovu otevírají. Sedmikrásky jsou opravdu jedny z prvních očí, které se každý den otevírají rannímu slunci.

sedmikráska

Foto: Pixabay

Mají více použití

Sedmikrásky mohou být použity pro mnohem více účelů, než jen jako ozdoba zahrady či stolu. V první řadě jsou jedlé, můžete z nich tak udělat jedinečnou součást Vašeho salátu. Sedmikrásky jsou ve skutečnosti příbuzné artyčokům a skvělým zdrojem vitamínu C. Mají také spoustu léčivých vlastností. Je známo, že zpomalují krvácení, zmírňují poruchy trávení a zklidňují kašel.

Včely milují sedmikrásky

Sedmikrásky jsou konkrétně jednou z jejich oblíbených květin. Plochý tvar je pro včely obzvláště atraktivní, protože ve žlutém centru je dostatek prostoru pro sběr pylu a nektaru. Toto centrum ve skutečnosti obsahuje stovky menších květin, které vytvářejí květenství, na kterém mohou včely efektivně sbírat spoustu jídla.

Jsou symbolické

Jako rostlina sedmikrásky symbolizují nevinnost, čistotu, loajalitu, trpělivost a jednoduchost. Klasická bílá sedmikráska je spojena s pokorou, vzácnější modrá sedmikráska Marguerite naznačuje otevřenost a mír. Kytice sedmikrásek může být dokonalým gestem pro mnoho různých příležitostí, v závislosti na tom, jakou barvu si vyberete.

 

Zdroj: https://www.herbalista.cz/bylinky/sedmikraska-chudobka-bellis-perennis/, https://ostrava.rozhlas.cz/sedmikraska-obecna-7028984, https://www.botanickafotogalerie.cz/zajimavosti.php?species=439&latName=Bellis%20perennis&czName=sedmikr%C3%A1ska%20obecn%C3%A1%20(chudobka)&sortby=cz, http://www.kvetenacr.cz/detail.asp?IDdetail=287

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)