Sečení trávy: Malý průvodce, který se může hodit

Sečení trávníku

Jaro už je v plném proudu a mnozí z nás už se rozhodli posekat trávník. Pokud ještě stále vyčkáváte, rozhodně jste na správné adrese. My se totiž v následujících řádcích budeme mnohem podrobněji této tematice věnovat. Odpovíme třeba na následující otázky. Jak sekat trávník? Kdy sekat trávník? Jaký typ sekačky se vyplatí využít? Jak přizpůsobit sekání trávy právě vašemu trávníku? Mimo jiné se samozřejmě podíváme i na pravidla sečení trávy. Málo jich určitě není.

Jak a kdy sekat trávník?

Začít bychom měli v době, kdy už nemrzne. Je zbytečné sekat trávník hned zjara, jak trošku vyroste. Tráva by se měla nechat po zimě odpočinou a mnohdy stačí začít třeba nyní na konci dubna. Samozřejmě záleží na počasí. Co se týká frekvence sečení trávy, tak u té se uvádím interval jednou týdně, případně jednou za čtrnáct dní v období od března až do října. Frekvence sečení se odvíjí mimo jiné od rychlosti růstu trávy, stylu sekání trávy, charakteru trávníku nebo povětrnostních podmínek.

Sečení trávníkuSečení trávníku: Foto Pixabay

Jarní a letní frekvence se zpravidla liší

Nepochybně. Na jaře mnohdy stačí sečení jednou za čtrnáct dní, nicméně v případě, že trávník roste rychleji, musíte přistoupit k týdennímu intervalu. Trávník bohatý na květy či louka zaslouží nechat delší dobu bez sečení ladem. V létě je ideální sečení trávy jednou týdně s tím, že v období sucha je dobré trávník poséct jednou za 14 dnů. Trávníky s dlouhou trávou klidně stačí sekat jednou či dvakrát za léto.  

No Mow May je za rohem

Tato zajímavá kampaň spočívá v tom, že se nebude sekat trávník během měsíce května. Pomůže se tak opylovačům a hmyzu, jehož neustále ubývá. Neposekanou můžete nechat klidně pouze část trávníku. K pravidelnému sekání se vrátíte opět v červnu.

Neposečený trávníkNeposečený trávník: Foto Pixabay

Výška řezu je otázkou číselníku na sekačce

Pokud chcete opravdu takřka golfový trávník, jedete na nejnižší pokos. Vyšší pokos je ideální pro trávníky, v nichž se nachází menší květiny a jiné rostlinky. U anglických trávníků se často volí nizoučký styl. V létě je ale dobré nechat trávu trochu delší, aby se v ní držela vlhkost a neschla. Nikdy by se neměla sekat více než jedna třetina výšky trávy. Obecně se doporučuje výška pohybující se mezi 13–25 mm v létě. Na jaře může mít trávník až 40 mm. Stejně tak i na podzim.  

Jarní tipy na sečení trávy

První jarní sekání není nutné řešit na nejnižší pokos. Ideální je naopak ten nejvyšší. Opravdu dlouhou trávu je třeba spíše nejprve posekat strunovou sekačkou či kosou. Trávník je třeba podpořit v zakořenění, k čemuž pomůže sekání s nejvyšším pokosem.

Chcete pruhy? Nic složitého

Stačí si pouze pořídit vřetenovou sekačku. Ideálně se do pruhů upravují obdélníkové plochy, nicméně zvládnout se to dá i u jiných ploch. Čtvercové a obdélníkové trávníky jsou typické tím, že se začíná pracovat z levé strany a seče se nahoru dolů. U kruhových trávníků je třeba sekačku vyrovnat s ohniskem. Při každém kolečku je třeba sekačku srovnat tak, aby částečně překrývala již posečenou část trávníku. Rohy zvládne vyžínač.

Pruhy v trávníku

Pruhy v trávníku: Foto Pixabay

Základní péče o sekačku jako nutnost

Péče o sekačku na trávu je nutná. Důležité je hlavně zkontrolovat ostrost nožů, případně je přibrousit. Zapomenout nelze ani na kontrolu provozních kapalin u benzinových strojů. U aku sekaček pořádně nabijte baterie, které jste měli uschované přes zimu v teple.

Zdroje info: Autor, ireceptar.cz, novinky.cz

Sečení trávníku: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.