Jedlé kaštany

Sbíráte jedlé kaštany? Je nejvyšší čas, právě dozrávají!

Podzim si bez kaštanů fakticky nelze ani představit. Většina z nás má kaštany spojené především s výrobou zvířátek a se školními sběry. Ano, samozřejmě, jírovec koňský je u nás opravdu rozšířený a zvířata jej milují. Má samozřejmě i spousty pozitivních účinků, a proto se sbírá a zejména školy sběry mile rády organizují. My se ovšem v následujících řádcích zaměříme na plody kaštanu jedlého. Ty jsou velmi chutné a plné různých vitamínů i ostatních lidskému tělu prospěšných látek. Aktuálně na stromech zrají, a tak se vyplatí trochu se na ně zaměřit a o jedlém kaštanu něco prozradit. Podíváme se jak na jeho původ, tak i obsah látek a kuchyňské použití. Samozřejmě nezapomeneme napsat i něco o sklizni a uchování jedlých kaštanů.

Kde se vzaly jedlé kaštany?

Antika byla nádhernou dobou, kdy žila spousta šikovný lidí. Ti už ve starověkém Řecku a Římě pěstovali spousty plodin. Jedlé kaštany dokázaly mnohdy zachránit ty nejchudší obyvatele od hladu. Ve starých dobách se dokonce někdy používaly také jako známé a efektivní platidlo.

Jedlé kaštany

Bohatý zdroj vitamínů

Jedlé kaštany se mohou pochlubit tím, že obsahují spousty důležitých pro lidský organismus potřebných látek. Jen pro přehled je uvádíme v následujících odrážkách. Jedlé kaštany tedy obsahují:

 • vitamíny E, B, a K,
 • vitamín C v množství srovnatelném s citrónem,
 • železo, vápník a zinek,
 • fosfor, draslík a hořčík,
 • zhruba 10 % bílkovin,
 • silný antioxidant tanin,
 • karoten a biotin,
 • zhruba 50 % škrobu,
 • kyselinu pantotenovou.

Jak mohou pomoct?

Výborné jsou jedlé kaštany pro osoby, jež se snaží snížit svou tělesnou hmotnost. Při hubnutí jsou optimální, protože mají minimální energetickou hodnotu. Pokud už musíte chipsy či oříšky, jedlé kaštany se mohou stát optimální alternativou. Vždyť na 100 gramů kaštanů připadá pouhých 180 kalorií. Navíc neobsahují řádný cholesterol. Jinak ale ještě mohou pomáhat například při:

 • zlepšení stavu kůže, nehtů a vlasového porostu,
 • podpoře trávení,
 • detoxikaci organismu,
 • snížení krevního tlaku,
 • revmatismu,
 • efektivním potlačení únavy,
 • snížení bolestí hlavy,
 • podpoře imunity.

Sběr jedlých kaštanů

Dozrávají postupně, a to zejména na konci zří a začátku října. Optimální je v pravidelných intervalech zavítat do míst pod stromy s jedlými kaštany. Tady vám sbírání bude bezesporu nějakou tu dobu trvat. Samotné plody jsou totiž ukryté ve velmi pichlavém obalu. S klasickým jírovcem koňským se to nedá srovnávat. Problém také spočívá v tom, že u mnoha plodnic se setkáme se scvrklými plody, jež jsou fakticky nepoužitelné. Kvalitní plody poznáte podle toho, že jsou hodně buclaté. Po rozloupnutí je vše jasné.

Jedlé kaštany

Jak konzumovat jedlé kaštany?

To už je pouze na vás. Alternativ je hned několik. Pokud chcete ochutnat jedlý kaštan syrový, vezměte si na oloupání malý nožík, půjde vám to mnohem snáze. Pozor je zapotřebí dát nejen na klasickou hnědou skořepinu, ale i na slupku pod ní. Ta je chuťově hodně hořká a kaštan se s ní prakticky nedá konzumovat. Výborné jsou i tradiční pečené kaštany. Kaštan nařízneme do kříže a necháme upéct. Jinak lze kaštany i uvařit a nakonec z nich udělat pyré.

Alternativ je hodně. Pokud máte ještě nějaké nápady, nebojte se o ně podělit.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

5 komentářů

 1. JOsef Odpovědět

  Smankote, co to je? Antika nadhernou dobou bez cirkevnich dogmat?
  Tomu vazne verite? Egypt, Recko, Rim se svym mnohobozstvim? Kde myslite, ze se vzalo zakotveni otrokarstvi v tech spolecnostech, absolotni moc faraonu, cisaru?
  Zadna cirkevni dogmata, neuveritelne.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Díky za připomínku. Prostřelil jsem a upravil, nicméně ve srovnání se středověkou katolickou církví to dle mého bylo slabší.😎

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   u nás v Holešově vím o dvou. Jeden u zámku a druhý v lokalitě u letiště.

 2. Dana Haspeklová Odpovědět

  Článek velice slabý! Nevím, kde jste přišel na Antiku!
  magazin.travelportal.cz/2015/10/27/korsika-jedle-kastany – kdesi jsem kdysi četla, že průměrné rodině na Korsice se 5 až 6 vzrostlých stromů „postará“ o živobytí ( využití mouky jako náhrada za absenci pěstování obilovin)
  milujivareni.cz/zboziznalstvi/8169-jedly-kastan
  Kousek od Humpolce celá alej. Právě padají.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *