Máte špinavé ruce od ořechů? Takto se lze zabarvení zbavit

Špinavé ruce od ořechů

Právě uzrál čas pro sklizeň ořechů. Když se podíváte na stromy, spousta z nich je vlašskými ořechy doslova obsypána. Je pouze na nás, abychom dostali úrodu dolů a následně uskladnili, případně kompletně ořechy vyloupali a až poté dali do sklenic či jiných připravených nádob. Spousta plodů je obalena ještě tradiční zelenou slupkou, které se pochopitelně musíme zbavit. U ořechů je logicky zapotřebí počítat s tím, že vám při loupání pořádně zašpiní ruce. Dostat z nich následně nečistoty je poměrně složité a zdlouhavé. Mnohdy to fakticky skoro vůbec nejde. Každý má samozřejmě jiné metody. My jsme pro vás připravili některé tipy, jež by měly fungovat.

Ořechy

Citrón jako přírodní prostředek

Výbornou volbou je citrón. Vždyť právě on dokáže bez problémů odstranit třeba vodní kámen, který máme na skle ve sprchovém koutě. Optimální je rozkrojit jeden citrón a následně šťávu vmasírovat do míst, kde jsou dlaně nejvíce ušpiněné. Poté je dobré ruce ještě rozříznutými půlkami citrónů postupně přejíždět. Nakonec je umyjte klasicky mýdlem a vodou. Určitě se vyplatí tuto proceduru opakovat hned několikrát, aby byla účinná.

Kyselina citrónová s vodou

Jestliže chcete vsadit na ještě větší sílu, pak si smíchejte menší množství vody s kyselinou citrónovou tak, aby vznikla kaše. Tu pak následně vtírejte přímo do míst, jež jsou od ořechů nejvíce zašpiněná. Postupem času by měly skvrny zmizet.

Ořechy

Šťáva z kysaného zelí

Máte doma kysané zelí? Pokud ne, klidně si nějaké kvalitní domácí zakupte a použijte je třeba na zelnou polévku. Šťáva se vám bude náramně hodit při umývání rukou od ořechů. Optimální je namáčení rukou v této šťávě zhruba po dobu 15 minut.

Ocet jakéhokoli charakteru

Dobrým pomocníkem při odstraňování špíny z ořechů z rukou může být také ocet. Je fakticky jedno, zdali zvolíte klasický jablečný anebo vinný či lihový. Ředit lze také s vodou. V každém případě se připravte na to, že skvrny mohou zmizet, nicméně s octem je spjatý jeho klasický zápach, který samozřejmě není příjemný.

Vanish a jiné prostředky na praní

Tady se vyplatí být poněkud obezřetnější, jelikož součástí těchto prostředků je prakticky vždy alespoň nějaká jemná žíravina. Vaše pokožka se sice možná očistí od ořechů, nicméně bude velmi podrážděná a nejspíše také drobně poleptaná, což není dvakrát příjemné.

Pomůže pemza

Zajímavý je i jednoduchý čistě přírodní recept. Stačí vám pouze pemza a voda s mýdlem. Ruce si pořádně namydlíte a následně je budete pemzou postupně promasírovávat. Záleží jen na vás, do jaké míry budete na pemzu tlačit. U dámských jemných rukou se tento přístup rozhodně nedoporučuje. Pokud máte ale poněkud drsnější pokožku, klidně přitlačte, nic hrozného by se stát nemělo.

Ořechy

Několik preventivních opatření

Popravdě řečeno, ruce vůbec špinavé mít nemusíte. Jestliže je necháte uzrát na stromě až do konce, spadnou a zelený obal na nich fakticky nebude. Jen v tomto případě existuje nebezpečí, že vám úrodu dříve sklidí veverky, případně jiná zvířátka, která ořechy přímo milují. Někteří lidé také volí ochranné rukavice, nicméně protiargumentem je fakt, že ruce nemají v rukavicích tolik citu a loupání je zdlouhavější. Ostré kusy skořápek navíc mohou zejména gumové rukavice jednoduše poničit.

Máte nějakou lepší metodu čištění špinavých rukou od ořechů? Pokud ano, nebojte se nám ji napsat!

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.