Sazenice rajčat a epsomská sůl: dokonalá kombinace!

Rajčata

Epsomská sůl je obecný název pro chemikálii, kterou známe jako síran hořečnatý. Používáme ji v kosmetice, ale také v zahradě. Zde může být prospěšná v celé řadě aplikací. Používáme ji pro kontrolu škůdců a nemocí rostlin, ale také pro lepší růst. Vzhledem k tomu, že rajčata pro svůj růst potřebují hořčík, je epsomská sůl v kombinaci s nimi dobrý nápad. S jakými problémy může pomoci?

Epsomská sůl na žluté listy

Pokud si všimnete, že vaše rostliny rajčata mají žluté listy, je zapotřebí zakročit co nejdříve. Buď se vám podaří rostlinu zachránit, nebo o ni přijdete. Žluté listy mohou vznikat v důsledku mnohých problémů, jako je nesprávná zálivka, plísňová onemocnění či problémy se škůdci. Žluté listy se ale objevují také tehdy, když má rostlina jen velmi malé množství hořčíku. A s tím si můžete snadno poradit díky epsomské soli. Nedostatek hořčíku poznáte podle světlých listů ale výrazných zelených žilek na nich. Tento stav se nazývá chloróza a jedná se o stav, kdy rostlina neprodukuje dostatek chlorofylu.

  • Smíchejte 1 lžíci epsomské vody se 4 litry vody a aplikujte jako postřik na listy. Používáme láhev s rozprašovačem a nepoužíváme za slunečných dní, abychom rostliny nepoškodili.

Rajčata

Foto: Pixabay

Epsomská sůl může vylepšit chuť plodů

Abyste získali skvělou chuť rajčat, je důležité, abyste jim dodali určité mikroživiny, jako je hořčík a síra. Hořčík je důležitý pro správně probíhající proces fotosyntézy, síra zase pomáhá při produkci enzymů a bílkovin. Oba tyto prvky jsou potřebné jen v malých množstvích. Kromě toho, že se pozitivně projeví na chuti plodů, mají příznivý vliv taktéž na zdraví vašich rostlin.

  • Přidejte 1 lžíci epsomské soli do konve s vodou. Zamíchejte, aby se sůl rozpustila a touto směsí zalévejte rajčata ke kořenům.

Lepší vstřebávání živin díky epsomské soli

Dalším pozitivním účinkem, který můžete díky epsomské soli získat, je lepší vstřebávání živin rostlinou. Pokud chybí dostatek hořčíku a síry, může se to projevit špatným vstřebáváním dalších klíčových prvků, jako je dusík a fosfor. Dusík je důležitý pro správný růst, fosfor pak pomáhá při produkci květů a plodů.

  • Aplikujte epsomskou sůl na půdu před vysazením sazenic. Pokud myslíte, že rajčata trpí nedostatkem hořčíku a síry, přidejte Epsomskou sůl do zálivky.

Epsomská sůl pro lepší růst

Pokud v půdě chybí hořčík, nemůže rostlina růst tak, aby maximalizovala svůj potenciál. Bez hořčíku není možné vstoupit do procesu fotosyntézy, takže rostliny špatně rostou. Avšak pozor! K doplňování hořčíku prostřednictvím epsomské soli přistupujeme pouze tehdy, když je hořčíku v půdě nedostatek!

Zdroje info:

https://www.tomatobible.com/epsom-salt-tomato-plants/

https://www.growveg.co.uk/guides/fix-yellow-leaves-on-tomato-plants-using-epsom-salts/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!