Sansevieriya

Sanseviera neboli ,,Tchýnin jazyk‘‘

Sanseviera, Tenura nebo také Tchýnin jazyk, to jsou všechno názvy pro magickou rostlinu. Najdeme ji hodně v domácnostech i kancelářích a projevuje se jako téměř nezničitelná. Takže pokud chcete pokojovou rostlinu, která dlouho vydrží a nevyžaduje téměř žádnou pozornost, tak jste ji našli.

Tchýnin jazyk

V našich končinách dostala Sanseviera trochu nepěkné synonymum Tchýnin jazyk. Ten bývá mnohdy ostrý. Ovšem v Číně byla tato rostlina uctívána jako symbol Osmi bohů. Sansiviera pak předává prostřednictvím sebe, člověku který ji pěstuje, 8 ctností.  Je to prosperita, dlouhý život, krása, inteligence, zdraví, umění, síla a poezie. Nejčastějším pěstovaným druhem je Sanseviera trifasciata původem ze západní Afriky. Dorůstá až 1,6 metrů výšky a listy jsou střídavě tmavozelené se světlezelenými proužky.

Sanseviera a pěstování

Sanseviery neboli tenury nemají rády přímé slunce. Raději mají okenní parapet směrem na západ nebo sever. V době vegetace je ideální teplotou 23 až 25 °C. V Zimním období jim dopřejte chladnější místnost jako chodba, hala nebo schodiště, kde bude okolo 10 °C. Co se týká zaléván, je lepší zalít jednou za 2 týdny a pořádně než každý den. Tenury totiž mají kořeny mělké a mohly by s větším množství vody začít hnít. Co se týká hnojení, přidejte hnojivo jednou za měsíc do zálivky. Hnojivo však musí být určeno pro rostliny okrasné listem.

Sanseviera a množení

Tenury se množí řízky z vyzrálých listů. Široké listy opatrně rozřízneme podélně a následně celý list rozřežeme na kousky o 6 až 8 cm. Řeznou stranu pak necháme zaschnout zhruba 2 týdny, někdy postačí i méně. Po zaschnutí je nasázíme nejlépe do říčního písku, který je hrubý a rostlina v něm nejlépe zakoření. K zakořenění řízku a samotnému růstu dojde až po několika měsících. Během toho budeme udržovat mírně vlhký substrát. Z řízků však vyrostou jen druhy se zelenými listy. Jiné druhy, např. se žlutým okrajem listů se musí množit dělením trsů.

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *