Sanseviera neboli ,,Tchýnin jazyk‘‘

Sansevieriya

Sanseviera, Tenura nebo také Tchýnin jazyk, to jsou všechno názvy pro magickou rostlinu. Najdeme ji hodně v domácnostech i kancelářích a projevuje se jako téměř nezničitelná. Takže pokud chcete pokojovou rostlinu, která dlouho vydrží a nevyžaduje téměř žádnou pozornost, tak jste ji našli.

Tchýnin jazyk

V našich končinách dostala Sanseviera trochu nepěkné synonymum Tchýnin jazykTchýnin jazyk. Ten bývá mnohdy ostrý. Ovšem v Číně byla tato rostlina uctívána jako symbol Osmi bohů. Sansiviera pak předává prostřednictvím sebe, člověku který ji pěstuje, 8 ctností.  Je to prosperita, dlouhý život, krása, inteligence, zdraví, umění, síla a poezie. Nejčastějším pěstovaným druhem je Sanseviera trifasciata původem ze západní Afriky. Dorůstá až 1,6 metrů výšky a listy jsou střídavě tmavozelené se světlezelenými proužky.

Sanseviera a pěstování

Sanseviery neboli tenury nemají rády přímé slunce. Raději mají okenní parapet směrem na západ nebo sever. V době vegetace je ideální teplotou 23 až 25 °C. V Zimním období jim dopřejte chladnější místnost jako chodba, hala nebo schodiště, kde bude okolo 10 °C. Co se týká zaléván, je lepší zalít jednou za 2 týdny a pořádně než každý den. Tenury totiž mají kořeny mělké a mohly by s větším množství vody začít hnít. Co se týká hnojení, přidejte hnojivo jednou za měsíc do zálivky. Hnojivo však musí být určeno pro rostliny okrasné listem.

Sanseviera a množení

Tenury se množí řízky z vyzrálých listů. Široké listy opatrně rozřízneme podélně a následně celý list rozřežeme na kousky o 6 až 8 cm. Řeznou stranu pak necháme zaschnout zhruba 2 týdny, někdy postačí i méně. Po zaschnutí je nasázíme nejlépe do říčního písku, který je hrubý a rostlina v něm nejlépe zakoření. K zakořenění řízku a samotnému růstu dojde až po několika měsících. Během toho budeme udržovat mírně vlhký substrát. Z řízků však vyrostou jen druhy se zelenými listy. Jiné druhy, např. se žlutým okrajem listů se musí množit dělením trsů.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.