Sadba žampionů: Jak na to, aby houby rostly

Sadba žampionů

Milujete chuť čerstvých žampionů? Není divu, tyto skvělé, ve srovnání s ostatními lesními, poměrně stravitelné houby mají určitě co nabídnout. V současnosti je lze sehnat ve všech supermarketech a také malých prodejnách či přímo od pěstitelů. Pokud ovšem chcete mít zaručeně čerstvé žampiony z vlastní zahrádky, není to problém. Pořiďte si vlastní sadbu. Vy sami si můžete vypěstovat skvělé hříbky, které si pohodlně sklidíte. Jak na to? Jednoduše. Nabízíme vám krátký návod.

Sadbu seženete v jakémkoli zahradnictví

Sadbu žampionů bez jakýchkoli obtíží seženete v mnohých zahradnictvích. Koupit se dá klidně i online přes internet. Cenově vychází okolo 130 korun. Jedná se o malou krabici, již prostě a jednoduše rozbalíte a pomalu připravíte k tomu, aby žampiony rostly. Jde prakticky o naočkovanou kostku, ve které jsou ještě patrné kousky slámy a samozřejmě podhoubí žampionů, které se bude postupně kultivovat.

Příprava sadby žampionů

Přichystat žampiony není až tak náročné. Celé balení rozříznete a oddělíte jednotlivé součásti. Pokud máte malou papírovou nebo plastovou bedničku, sem s ní. Sadbu do ní umístíte a postupně zasypete zeminou, jež je součástí balení. Následně je zapotřebí celý substrát dokonale zalít. Houby si zaslouží stálý přísun vody, jinak substrát vyschne a vy na žampiony můžete zapomenout. Jestliže dáte do rohu ještě malé kolík, případně špejle a okolo obalíte celou sadbu průhlednou fólií, jistě neuděláte krok špatným směrem. Bude se zde totiž kumulovat potřebné teplo a žampiony rychleji porostou.

Kdy se dočkáte první úrody?

Určitě nepočítejte s tím, že vám okamžitě vyrostou skvělé žampiony. Naopak, vše bude nějaký ten čas trvat. Jednat se může klidně i o několik týdnů. Zpravidla se dočkáte prvních bílých hlaviček za 3 až 4 týdny. Záleží na tom, jak teplé prostředí houbám dopřejete. Na přípravu sadby žampionů se můžete podívat v našem následujícím videu.

Video: Youtube kanál Radka Štěpána

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.