Sadba brambor musí brát v potaz typologii brambor

Když bychom měli jmenovat nejčastěji pěstované plodiny v tuzemsku, pak by jimi byly stoprocentně brambory. Jejich pěstování je neskutečně rozšířené a lidé v tuzemsku je milují. Začátkem měsíce dubna je zapotřebí se začít pomalu soustředit na setí brambor. Když jsou již mrazíky pryč, pak musí sadba brambor přijít na řadu. Půdu je zapotřebí pohnojit, přejet rotavátorem a následně již sázet samotné sadbové brambory. Jaké tedy tyto brambory mají být a jaké brambory vybírat s ohledem na typologii…

Sadbové brambory a jejich výběr

Když se rozhodnete pro pěstování brambor, pak by rozhodně na prvním místě měla být kvalitní sadba brambor. Ideální je volit sadbu certifikovanou se vším všudy. Odrůd brambor je nyní zhruba více než 161. U sadbových brambor je zapotřebí si dát pozor především na to, aby byly již vyklíčené, a to alespoň na jeden centimetr. Pokud již budou klíčky větší, zvyšuje se riziko jejich polámání. Pozor si dejte i na bílý povlak brambor. Pokud jsou v nich navíc chodbičky, pak je určitě neberte.

Typ A do salátu nebo typ B jako příloha

Jestliže budete volit u brambor typ A, tak určitě budete tyto brambory používat spíše na salát. Tyto brambory se více rozpadají, takže jako klasická příloha fungovat úplně ideálně rozhodně nebudou. Varný typ B je naopak docela moučný, nicméně pokud se nerozvaří, mohou skvěle sloužit i jako kvalitní příloha. Jsou označeny červenou barvou.

Varný typ C na kaši, D na stůl nepatří

Milujete-li spíše bramborovou kaši, pak se určitě vyplatí varný typ C. Ten je moučnatý v maximální možné míře, což je z hlediska samotného zpracování na kaši anebo na pyré optimální. O typu D ani nepřemýšlejte, jelikož se jedná o brambory využitelné vyloženě pro průmyslové využití. Ideální jsou hlavně pro krmení zvířat.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.