Hrách setý by na zahradě neměl chybět

Hrášek

Pěstování hrachu není ničím výjimečným a na většině zahrad tato skvělé domácí plodina nesmí chybět. Pěstování hrachu není nijak náročné, o čemž se můžeme přesvědčit, jelikož se jedná o hojně pěstovanou rostlinu. Na hrachu se dá najít celá řada pozitiv. V první řadě lze mluvit o celé řadě vitamínů, které obsahuje a v druhé o jeho multifunkčním použití v kuchyni. Vynikající je ale hrách přímo i ze záhonku jen tak na chuť. Podívejme se tedy podrobněji, jak se hrách pěstuje.

Vyberte si odrůdu a vysévejte

Velmi rané odrůdy

Gloriosa – výška 60 cm- počet hrášků 7
Polorané odrůdy
David – výška 60 cm- počet hrášků 9
Radovan – výška 70 cm- počet hrášků 8

Rané odrůdy

Cezar- výška 80 cm- počet hrášků 9
Havel- výška 70 cm- počet hrášků 8
Junos- výška 80 cm- počet hrášků 12
Oskar- výška 70 cm- počet hrášků 12
Vladan- výška 70 cm- počet hrášků 8

Pozdní odrůdy

Alderman- výška 150 cm- počet hrášků 10

Výsev hrachu

Výsev hrachu lze realizovat jak do vlhké vaty a nechat jej naklíčit, tak přímo do země. Druhá alternativa je nohem ideálnější, jelikož se nemusíte o nic starat. Hrách vyklíčí maximálně do 14 dnů při vhodném počasí a pak již poroste doslova jako z vody. Když budou země již čnít větší sazenice hrachu, pak stojí zato postavit ohrádku, aby se hrách měl po čem plazit. Optimální je použít několik kolíků, mezi které napneme provázky. Hrách vyroste i bez tohoto pomocného systému, nicméně bude se plazit po zemi.

Péče o hrách

Hrách setý nepotřebuje žádnou speciální péči. Postačí jej pouze v pravidelných intervalech zalévat. Ideální je jednou za den ve večerních hodinách. Hnojení ani další úkony klasické pro jiné rostliny nejsou nezbytné. Sklizeň hrachu je ideální realizovat průběžně, jelikož hrášek má nejlepší chuť při sklizení přímo z rostliny. Pokud na něj zapomeneme, pak jsou již samotné kuličky hrachu chuťově degradovány a později seschnou.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.