Rýže dvakrát jinak – jako mléko i voda

Rýže

Jde o jeden z nejpřirozenějších zdrojů sacharidů v naší stravě. A ale bylo by škoda si ji dopřávat jen jako přílohu k jídlům nebo přinejlepším jako součást některých sladkých jídel (např. nákypů).

Rýže totiž obsahuje řadu cenných vitamínů, minerálů a dalších látek. Za všechny jmenujme třeba vitamíny skupiny B, vitamín E, esenciální aminokyseliny (těch rýže obsahuje hned 8), vlákninu, škrob a další.

Vyzkoušejte rýžové mléko – nahradí to živočišné a pohladí trávení

Výroba tohoto nápoje je velmi snadná. Stačí jen na noc naložit rýži do vody. Vodu ráno rozmixujte i s rýží a vše následně přeceďte. Rozmixovanou rýži použijte do jídel nebo k zahuštění omáček. A mléko? To se hodí kamkoliv, kde by jinak přišlo mléko kravské. Klidně si ho doslaďte medem a vypijte jako součást snídaně. Je výživné. Přidejte ho do smoothie, zjemněte s ním omáčku, přidejte ho do pečení… Fantazii se zkrátka meze nekladou.

Rýže

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Rýžová voda je vlastně odpad

Pokud rýži neosolíte, myslete na to, že vodu, která vám po uvaření zbude, je třeba uchovat. Právě do ní se totiž vylouhují mnohé cenné látky, jež by jinak zcela nevyužité skončily v odpadu. A to by byla škoda.

Rýžová voda se hodí hlavně k doplnění pitného režimu, kdy vám kromě tekutin dodá i mnohé vitamíny a minerály. Ale uplatní se i při péči o vlasy a pokožku. Skvěle totiž hydratuje a vyživuje. Dokáže uklidnit podráždění a urychluje léčení ran. A to třeba i u malých dětí.

Rýžovou vodu si však můžete vyrobit i za studena. Postup je stejný jako u rýžového mléka, jen s tím rozdílem, že oběma složkám stačí k odstátí pouhá čtvrthodina. Vodu poté slijte, rýži uvařte třeba jako přílohu. A máte hotovo.

Náš tip: Rýžovou vodu lze použít i jako hnojivo pro pokojové rostliny.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)