Růže ze semen: návod na pěstování krok za krokem

Růže

I když je pohodlnější koupit si již vzrostlou sazenici, některé rostliny se stále ještě vyplatí pěstovat ze semen. Obvykle se bude jednat o rostliny, na jejichž růst nespěcháte, a které poskytují štědré množství semínek. Pěstovat růže ze semen není nic složitého. A právě teď se blíží čas, který je vhodný pro sběr semen. Konec podzimu je ideální ke sběru plodů růží. Měly by být zdravé – jakékoli nahnilé nebo suché části jsou nežádoucí. Jejich povrch by měl být hladký, nejlépe lehce nezralý (se žlutou stranou).

Příprava semen

Semínka z plodu vyjmeme okamžitě poté, co si je přineseme domů. Pokud bychom je ponechali vcelku (uvnitř plodu), výsledkem by byla nižší klíčivost. Semena promyjte ve vlažné vodě a nechte je v ní asi půl hodiny. Některé zdroje též používají namáčení semen v peroxidu vodíků, různých roztocích hnojiv apod. Pro klíčení semen je nutná stratifikace. Ideální je udržovat semena po dobu dvou až tří měsíců ve vlhkém a chladném prostředí lednice. Jakmile vyraší, je třeba je zasít (může se to stát i v lednici, takže semínka pravidelně kontrolujte).

Růže

Foto: Pixabay

Růže ze semen

Na konci zimy či začátku jara je čas výsevu semen. U některých semínek si můžete všimnout, že zplesnivěla. To je běžný jev a nevadí to. Po dvou až třech měsících v lednici přesuňte nádobu se semínky na chladný parapet (to znamená, že jsme semínka vystavili světlu). Zahrňte je vrstvou hrubšího písku. Každý den je kontrolujte. Jednotlivá semínka budou klíčit velmi nepravidelně. Jakmile u nich objevíte první pravé listy, můžete je přesadit do samostatných nádob.

Přesazení do nádob

Touto samostatnou nádobou mohou být třeba umyté kelímky od jogurtu, do kterých jste na dno udělali otvory. K pěstování se hodí běžná zahradní zemina. Po asi dvou měsících od přesazení do kelímku bude třeba rostlinu opět přesadit. Můžete to udělat již na konečné stanoviště, pokud přeje počasí. Obvykle se ale přesazení ven provádí až po zmrzlých. O mladé rostlinky dobře pečujte, naplno se ujmou až po dvou letech.

Zdroje info:

https://vsaduidoma.com/pl/2020/12/01/rozy-iz-semyan-poshagovaya-instrukciya-ot-cvetovoda/

https://sazenicka.cz/pestovani-ruzi-z-vlastnich-seminek/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!