Ruční opylování rajčat vám může pomoci zvýšit úrodu i problém s opadem květů

Květ rajčat, opylování

Rajčata jsou samosprašná, což znamená, že květ obsahuje samčí i samičí části. Pyl musí jednoduše padat kolem rostliny, aby došlo k opylení. To je možné provést jemným vánkem. Avšak studie ukazují, že opylovači jsou na tuto práci nejpovolanější. Rajčata není nutné opylovat ručně, pakliže máte na zahradě dostatek opylovačů. V některých případech ale může pomoci. Například když rajčata pěstujete na balkoně nebo ve skleníku, může být přístup opylovačů omezen.

Ruční opylování venku

I když máte rostliny vysazené venku, nemusí být opylení tak úspěšné, jak si myslíte. Zejména vysoké teploty nebo vlhkost jsou vašimi nepřáteli. Tyto vlivy totiž způsobí, že pyl není prašný, ale lepkavý, takže je jeho pohyb omezený. Tím je negativně ovlivněno též opylení. V takovém případě je ruční opylování vhodné. Pokud se rozhodnete opylovat, dělejte to kolem poledne, díky čemuž využijete ranní tvorbu pylu.

Rajčata
Foto: Unsplash

K opylování nic nepotřebujete

Stačí jemně zatřást květem nebo se jej lehce dotknout prstem. Někteří se dokonce odváží do květu zlehka „cvrnknout“. Rychlých několik sekund vibrací pomůže k uvolnění pylu. Dělejte to každých pár dní, abyste zvýšili míru opylení před nasazením ovoce.

Štětec může být jakýkoli

Štětec vykoná velmi dobrou práci. je totiž jemný. Nemusíte si kupovat speciální štětec na opylování. Pokud ale chcete být co nejúčinnější, vyberte si takový štětec, jehož štětiny jsou vyrobeny z přírodních materiálů. Ty totiž nasbírají nejvíce pylu. Jak opylovat štětcem? Jednoduše jeho štětiny otřete o vnitřní část květu a jemně jím otáčejte. Poté štětcem otřete stigma – špičku středu květu. Takto přenesete pyl tam, kde má být.

  • POZNÁMKA: Pokud používáte štětec na opylování více druhů rajčat, očistěte jej před každým použitím, aby nedošlo ke křížovému opylení.

Kartáček na zuby zvládne opylování

Jednoduše přidržte kartáček na koncích květů. Jemně s ním zavibrujte, čímž dojte k protřepání pylu. Stačí jen pár sekund kontaktu, čímž je tato metoda jednou z nejúčinnějších. Použít můžete i vibrační zubní kartáček. U něj ale hrozí, že když jej budete používat příliš dlouho, zbavíte květiny veškerého pylu, což také není dobře. Takže pár sekund je zcela dostačujících.

Použít můžete vatové tampony

Malá vlákna vatového tamponu jsou vhodná pro nabírání pylu. Proto je vhodné uvolnit několik vlákna z tamponu tak, že jej promnete mezi prsty. Práce s tamponem je podobná, jako když používáte zubní kartáček či štětec.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/rajcata-kartacek-na-zuby-30000624.html

https://www.tomatobible.com/hand-pollinate-tomatoes/

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!