Rostliny pro kuřáky: ty, co umí pohltit cigaretový kouř

Cigaretový kouř

Cigaretový kouř má nepříjemnou vlastnost: velmi nepříjemně zapáchá. A to nejenom z hořící cigarety. Můžeme jej totiž cítit i dlouho poté, co už se v místnosti nekouřilo. Kouř se totiž může zažrat nejenom do textilních částí interiérového vybavení (závěsy, záclony, gauč apod.), ale také do stěn a spousty jiných materiálů. Velké neštěstí zažívají lidé-nekuřáci, kteří bydlí v bytě po kuřácích. Ačkoli vše vyčistili a vyprali, cigaretového zápachu se není lehké zbavit.

Pohltit cigaretový kouř

Na odstraňování zápachu z cigaret existuje celá řada komerčních výrobků, jako je pohlcovač cigaretového kouře nebo třeba čistička vzduchu na cigaretový kouř. Ne všechny jsou ale účinné. Pomoci vám mohou také rostliny pro kuřáky, tedy takové, které jsou schopné pohltit cigaretový kouř. Mohou filtrovat vzduch, a to zadarmo. Jaké rostliny do této skupiny patří?

Aloe Vera

Velmi nenáročná rostlina, která vám odpustí spoustu pěstitelských chyb. Její obrovskou výhodou je, že ji můžeme použít na celou řadu kožních obtíží. Navíc funguje také jako přirozená čistička vzduchu. je totiž schopná absorbovat formaldehyd a benzen ze vzduchu. Aloe vera se hodí do všech místností, včetně ložnice. Má ráda světlo a nepotřebuje mnoho vody.

Aloe vera

Foto: Pixabay

Filodendron

Filodendron je jednou z nejméně náročných pokojových rostlin, jaké známe. Odstraňují škodlivé chemikálie ze vzduchu, jako je například formaldehyd. Můžete jej pěstovat i ve stinných místech vašeho interiéru, avšak za trochu světla budou vděčné.

Potos čili šplhavnice zlatá

Tato rostlina si poradí s takovým znečištěním, jako jsou výfukové plyny automobilů, proto se hodí zejména do interiéru městských domů a bytů. Pěstovat jej můžete též ve světlejší garáži nebo nejbližších místností u garáže. Potos odstraní ze vzduchu formaldehyd, benzen, xylen a toluen. Potos pěstuje na světlém místě, ale mimo přímé sluneční paprsky. Má raději nižší teploty.

Tchýnin jazyk

Jedna z nejméně náročných pokojových rostlin vůbec je Dracaena trifasciata čili tchýnin jazyk. Podle studie NASA je považována za jednu z nejlépe čistících rostlin v interiéru. Při testu odstranila všechny testované chemikálie s výjimkou amoniaku. Tato rostlina má ráda světlo (ne ale přímé sluneční) a nepotřebuje mnoho vody. Pěstovat ji mohou i úplní začátečníci, protože odpustí i hrubé chyby při péči.

Zdroje info:

https://intekclean.com/2020/10/15/the-five-best-plants-for-killing-cigarette-smells/

https://muratordom.pl/ogrod/rosliny/rosliny-doniczkowe-ktore-pochlaniaja-dym-z-papierosow-kwiaty-doniczkowe-dla-palaczy-aa-35TU-a8Vf-JMSf.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!