Babské taktiky, které vyženou mola šatního i toho potravinového – jak na moly ve spíži nebo v šatní skříni? A proč je naftalín už definitivně OUT?

Jak na moly ve spíži nebo v šatní skříni? Je to poměrně jednoduché. Nejdříve musíte zjistit, se kterými máte co dočinění a podle toho se také zachovat.

Mol šatní a jeho vzhled

Je to drobný světlý motýlek velikosti 6-8 mm. Pokud na vás při otevření skříně vyletí nebo jej pozorujete létat po bytě, okamžitě jednejte. Jeho latinské jméno je (Tineola bisselliella).

Mol potravinový (zavíječ moučný)

Tento motýlek je větší, měří asi 10-12 mm a je tmavší. Jeho larvy v potravinách vytvářejí charakteristické pavučinky, poblíž najdete i kukly. Do obalů jsou vykousané dírky a moli posedávají po stěnách v tmavých koutech. Jeho latinské jméno je (Ephestia kuehniella).

Prevence proti šatním molům

Použijte přírodní nebo průmyslové odpuzovače. Moli nesnášejí levanduli, rozmarýn, jehličí, chmel, různé voňavé koření, pomerančovou kůru, drcené mýdlo. Skříně často větrejte, oblečení přeskládejte a občas vyperte i to, které nenosíte. Dříve se používal naftalín do skříní s kožichy nebo vlněnými kabáty, které se prát nedají, velmi však čpí. Lepší je takové oblečení větrat, v zimě jej nechat vymrznout a v létě pověsit na vzdušné místo. Také je častěji dávejte do čistírny.

Foto: Pixabay

Prevence proti potravinovým molům

Vyplatí se všechny potraviny skladovat ve vzduchotěsných nádobách, do nichž moli nemají přístup. Vhodné je použít také kořen a bylinky ,které je svým pachem odpuzují. Skvělý je například bobkový list nebo docela obyčejný hřebíček. Vše je však třeba pravidelně vyměňovat, jinan hrozí, že se moli znovu vrátí.

Zdroj: https://chalupari-zahradkari.cz/tipy/jak-bojovat-s-moly-v-domacnosti/, https://www.dewolf.cz/blog/jak-se-zbavit-molu/, https://www.pasti.cz/blog/mol-satni-a-jak-se-ho-zbavit/, https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-na-moly-v-domacnosti-pomohou-osvedcene-babske-triky

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)