Rostliny do koupelny: musí zvládnout vlhko a teplo

Toulcovka

Koupelna je velmi náročné prostředí. Vládne zde vlhko a teplo, což jsou ideální podmínky pro množení plísní a bakterií. A tak není divu, že většina rostlin růst zde nezvládá. Nicméně krásné rostliny mohou oživit interiér v každém pokoji. A tak není vyloučeno ani pěstování rostlin v koupelně. Jen je zapotřebí vědět, které použít. Zde je několik tipů.

Tilandsie

Tato rostlina je opravdu pozoruhodná. Pro svůj růst nepotřebuje zeminu – živiny a vláhu přijímá svými listy ze vzduchu. Její kořeny slouží pouze k uchycení se na místě, kde roste. V přírodě jsou to kmeny stromů, kameny, kaktusy a podobně. Je původem z tropických deštných lesů, takže teplo a vlhko jsou její oblíbené podmínky pro život. Nevyžaduje téměř žádnou péči a přitom je tolik krásná! Do vašeho interiéru vnese trochu exotiky. Patří mezi epifytní rostliny. Hlavní zásadou při pěstování by mělo být to, že kořeny budou mít dostatečný přístup vzduchu.

Toulcovka (Spathyphyllum)

Toužíte-li mít v koupelně také květy, pak je vhodnou volbou toulcovka. Tmavě zelené listy jsou doprovázeny zajímavými bílými, žlutými nebo zelenými květy, které vyčnívají nahoře. Jakkoli tato rostlina vypadá exoticky, jedná se o nenáročný druh. Miluje stín a vlhko, hodí se tedy zejména do tmavších koupelen. Ostatně o vodu si umí rostlina říci i sama – dá to najevo opadávajícími nebo zkroucenými listy. Pro pěstování je ideální mírně kyselá půda.

Orchidej

Orchideje asi není třeba příliš představovat. Jedná se o nádherné rostliny, které produkují květy, z nichž se můžete těšit celé měsíce. Ačkoli jsme si na tuto rostlinu a její vzhled už zvykli, musíte uznat, že je to opravdu neobvyklá květina. Její výhodou pro pěstování v koupelně je to, že orchidej nepotřebuje zemitý substrát – pěstujeme ji ve volném substrátu založené na kůře. Zálivku provádíme, až zemina zcela vyschne. I orchideje rostou původně v pralesech, což jsou místa teplá a vlhká. Nemá ráda příliš slunce.

Orchidej

Foto: Pixabay

Šáchor střídavolistý

Šáchor střídavolistý (Cyperus alternifolius) je rostlina se zajímavými sytě zelenými listy. Rostlina vytváří chocholy listů nahoře dlouhých stonků. Dorůst může výšky až jednoho metru. I tato rostlina je velmi nenáročná, všechno, co potřebuje, je pravidelná zálivka a vlhkost. Tato rostlina je vhodná taktéž pro hydroponické pěstování.

Zdroj: https://porady.interia.pl/rosliny-kwiaty-i-ziola/news-niestraszne-im-trudne-warunki-najlepsze-rosliny-do-lazienki,nId,5563278

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!