Řez růží pod drobnohledem

Řez růží

Každý z nás by chtěl krásné bohatě kvetoucí růže. Jejich pěstování je na mnohých českých zahradách velmi oblíbené. Aby také ne. Růže nejsou až tak náročné a rozhodně je možné dosáhnout obdivuhodných výsledků. Hodně důležitý je ovšem především správný řez růží. Každé jsou poněkud specifické. My se na ně podíváme mnohem podrobněji a samozřejmě nezůstaneme dlužní ani praktický nákres, jakým způsobem růže vhodně seříznout. V každém případě je zapotřebí všechno řešit ještě před pučením. Vybrat byste měli také den, kdy zrovna nebude mrznout. Takže nabroušené nůžky do rukou, rukavice a hurá na ně.

Krásné a oslnivé květy čajohybridů

Keřík čajohybridů bude mít pouze několik květů. Není se čemu divit, jelikož květy jsou velké, a to mnohdy až 10 cm. Tyto růže vyžadují poměrně hluboký jarní řez. Nemějte strach zkrátit je klidně i až na 4 očka. Může se jednat o zkrácení až o celé tři čtvrtiny. Díky řezu se bude dařit květům a také počítejte s tím, že samotné rostliny budou vypadat hodně dobře.

Řez růží

Pnoucí růže jako u Růženky

Tady hodně záleží na konkrétním druhu pnoucích růží. Jejich výhony jsou většinou poměrně dlouhé a jednoduše ohebné. Ideální je u nich zhruba jednu třetinu nejstarších výhonů ustřihnout už u země. Pokud mají růže pevnou kostru, pak se zmlazují přibližně do dvou třetin. Samozřejmostí musí být každoroční odstranění odkvetlých postranních výhonů.

Růže

Růže s mnoha květy

Máte mnohokvěté růže? Na zahradě bývají určitě nejvděčnější díky spoustě krásných květů, které nám v průběhu roku dopřejí. Jsou také rezistentní vůči mnohým chorobám, které růže tradičně postihují. Polyantky se v období před jarem vyplatí zkrátit o polovinu. Udrží si tak krásný tvar. U floribund se seřezává tradičně o nějakých 30 cm, tedy zhruba na 7 oček.

Řez růží

Sadové růže můžete nechat být

Tento typ růží je optimální v tom, že je seříznete až tehdy, když to uznáte za vhodné.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.