Bobkovišeň

Bobkovišeň na živý plot

Hledáte ideální rostlinu pro váš živý plot? Již nehledejte! Dnes vám představíme ideálního kandidáta – Bobkovišeň. Bývá též využívána jako zakrytí různých nevzhledných zákoutí. Jde o u nás vcelku tradiční keř. Pojďme se podívat, jak tuto rostlinu pěstovat a jak se o ni starat. Jak z ní uděláme onen vysněný živý plot?

Na jedovaté bobule pozor!

Jedno riziko zde je. Tím jsou nebezpečné jedovaté bobule, které vyrůstají právě z bobkovišně. Jsou to černé peckovičky, které mohou člověka velmi potrápit. Silice, které jsou v bobulích obsaženy způsobují zvracení, zesílené dýchání, závratě a bolesti hlavy. Dokonce se může situace po pozření vyhrotit tak, že postižený ztratí vědomí. Ptáci se přesto tímto plodem živý – pro ně nejde o nebezpečí. Jinak jde však o mohutný keř, který je na našem území tradiční. Může vyrůst až do výšky 6 metrů a mezi nejvýraznější charakteristiky určitě patří kožovité listy v elipsovitém tvaru.

Živý plot z bobkovišně

Bobkovišeň musí být vysazována zjara z kontejneru nebo s balem. Řezem odstraňujeme pouze nemocné a suché větve. Na hlubší řezy je však citlivý. Omezujeme tedy řez jen na nehluboký způsob. Vhodná je tato rostlina právě pro živý plot. Je také k tomuto účelu hojně využívána. Někdy s jednou odrůdou, jindy v kombinaci s jinými. Tento keř je však vhodný i jako dekorativní solitér. Také tvoří na zahradě zajímavé podrosty mezi vysokými řídkými dřevinami.

Kombinujte odrůdy

U nás jsou obyčejné druhy Schipkaensis, Caucasica nebo Zabeliana. Hlavním důvodem je jejich otužilost. Nejčastějším využitím je pak podrost na zahradě mezi vysokými dřevinami. Odrůda Schipkaensis dosahuje vzrůstu asi okolo dvou metrů a má podlouhlé tmavě zelené listy. Caucasica je zase dobře rostoucí a bujný druh. Zabeliana je nižší a lehce převislá. Dorůstá asi metru a půl druhého metru a používá se zejména na živé ploty. Nezřídka kdy se však všechny tyto typy mixují a kombinují v zajímavé variace. Slouží tedy i k prosté okrase na vaší zahradě, v čemž jim pomáhá jejich elegantní vzhled.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *