Ředkvička jako značkovací plodina pro mrkev

Ředkvičky

O výsevu mrkve jsme psali nedávno, a tak není od věci zaměřit se také na ředkvičku. Ta totiž může skvěle fungovat jako značkovací plodina. My se nejprve podíváme na pěstování ředkvičky jako takové a následně samozřejmě poukážeme na ředkvičku jako značkovací plodinu právě pro mrkev. V čem je tedy ředkvička výjimečná, jaké jsou zásady jejího pěstování a jak na to, by fungovala skvěle jako značkovací plodina pro mrkev? Nepřestávejte číst, všechno vám prozradíme.

Malý zásobník vitamínů

Pěstování ředkviček je velmi oblíbené nejen proto, že se stávají jakýmisi prvními zdroji skvělé chuti přímo ze zahrádky. Ředkvičky obsahují také spousty vitamínů a minerálů. Z vitamínů je třeba vyzdvihnout ty z řad E, D a C. Jinak ředkvičky obsahují také pyridoxin, riboflavin, niacin a thiamin. Mangan, fosfor, hořčík, železo a mnohé jiné látky patří jen do krátkého výčtu. Jinak ředkvičky nabízejí třeba také draslík, vápník a síru. Zkrátka stojí za to je na užitkové zahradě mít.

Ředkvičky

Kdy a jak pěstovat ředkvičky?

Začít s pěstováním ředkviček lze klidně už na konci února. Ven je lze dát klidně už nyní v březnu. U venkovních stanovišť je zapotřebí počítat s tím, že vyrostou cca 4 týdny. K výsevu je třeba přistoupit v momentu, kdy se teplota půdy pohybuje okolo 5 stupňů Celsia. Co se týká hloubky výsevu, ta činí přibližně 0,5 až 1 cm. Pokud nehodláte ředkvičky nijak extrémně přetrhávat, pak dodržte vzdálenost cca 3 cm mezi jednotlivými rostlinami. Jinak sklizeň může urychlit tmavé textilie, nicméně není nezbytností. Mnozí lidé raději pěstují ředkvičky přirozeně bez ní. Hodně důležitá je zálivka, aby ředkvičky nebyly pálivé.

Ředkvičky

Značkovací plodina pro mrkev

Doba od výsevu mrkve po vyrašení klíčních rostlin se pohybuje kolem 4 týdnů. Proto je výhodné vysít také značkovací plodinu. Ne zahrnete výsevní rýhy, vyplatí se dát po jednom semínku ředkvičky ve vzdálenosti od 8 do 10 cm. Můžete se těšit na to, že ředkvičky vzejdou během několika málo dní a vy budete mít jistotu, že vám udělají přehled o tom, kde všude je mrkev vysetá. A sklizeň ředkvičky bude jen příjemným bonusem navíc!

Ředkvičky

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.