Recepty ze špaldové mouky: Domácí pizza

Špaldová pizza

Najít někoho, kdo by neměl rád pizzu, by bylo nadmíru složité. Slaný italský koláč je zkrátka vždy k nakousnutí. Jeho tradiční vůně typická česnekem a oreganem se dnes line z většiny restaurací. Problém u pizzy se nazývá pizza recept. Restaurace za něj vydají nemalé finanční prostředky. Druhá potíž tkví v tom, že je pizza z bílé mouky poměrně nezdravou záležitostí. I pizza podle Ládi Hrušky nebo pizza z listového těsta jsou neskutečně nezdravé a tučné záležitosti. I proto se vyplatí pizza doma. K jejímu upečení vám stačí kvalitní špaldová mouka, která je pro lidský organismus mnohem stravitelnější. Podívejme se tedy na recept na pizzu ze špaldové mouky.

Pizza domácí špaldová

Dražší, ale zdravější

Určitě počítejte s tím, že špaldová mouka je sice kvalitnější a mnohem lepší pro lidský organismus, nicméně odpovídá tomu i její cena. Za kilogram špaldové mouky zaplatíte zhruba okolo 80 korun. V akci se dá ale v mnohých supermarketech koupit klidně i levněji. Typická je především svou tmavší barvou. Z hlediska hrubozrnností se nejedná o žádný velký rozdíl, jelikož je namletá najemno podobně jako klasické polohrubá mouka.

Uhnětené těsto na domácí pizzu

Těsto na pizzu ze špaldové mouky

Potřebné ingredience:

–          370 g jemně mleté špaldové mouky

–          260 ml úplně vlažné vody

–          Skoro celá kostka droždí

–          Polovina malé lžičky soli

–          2 velké polévkové lžíce olivového oleje Extra Virgin

Těsto vznikne tak, že nejprve smícháme vodu a droždí. Čím je voda studenější, tím delší dobu to bude trvat. Následně přidáme mouku. Může jí být klidně i více nebo méně. Vše se odvíjí od konzistence těsta. K hnětené do jisté míry pomůže i olej. Počítejte s tím, že práce s těstem bude dlouhodobější záležitostí. Finální podoba ale stojí za to. Péct bychom měli při 180 stupních zhruba 15 minut.

Těsto na domácí pizzu

Co na těsto?

Odpověď je jednoduchá. Kdo co má rád. Klasiku představuje základ v podobě smetany anebo rajčatového protlaku. Chybět nemůže ani oregano a ve finále česnek utřený se solí a olejem. Co se týká dalších ingrediencí, bývá tradiční sýr, salám anebo žampiony a další skvělé dobroty.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.