Rakytníkový olej používal už Alexandr Veliký – jak si ho připravit doma

Chválu na léčivé účinky rakytníku pěli léčitelé už ve starověku. Ovšem nejdříve byl využíván k léčení zvířat – tedy hlavně koní. A lví podíl na tom měl prý Alexandr Veliký.

Legenda mluví o tom, že použil olej z rakytníku, když ošetřoval svého milovaného koně Búkefala. Rány se hojily rychleji a zvíře bylo prý rychlejší a plné energie. Po jeho vzoru tak začali rakytník používat i další vojáci. Už čtvrt lžičky oleje, vmíchaného do žrádla, prý na koně působilo jako elixír mládi. Takže bylo jen otázkou času, kdy se o jeho báječných účincích dozví i lidé.

Rakytníkový olej a jeho vlastnosti

Dnes víme, že obsahuje především vysoké množství antioxidantů, které v jistém ohledu opravdu jako onen „elixír mládí“ působí. Obsahuje také důležité mastné kyseliny, mnoho vitamínů a minerálů a fytosteroly. A přitom není tak těžké vyrobit si rakytníkový olej doma. A můžete si vybrat hned ze dvou postupů.

Rakytníkový olej z čerstvých lisovaných plodů

Nasypte plody rakytníku do odšťavňovače. Šťávu odložte, důležité je pro vás to, co uvnitř nádoby zbude. Slupky a dužinu rakytníku vytvarujte do pevné koule (nebo podobného tvaru), vložte do vymyté sklenice a zalijte kvalitním olejem. Může jít o panenský olivový, ale třeba i mandlový, jojobový, avokádový apod. Záleží na tom, jaký vám osobně vyhovuje. Nechte stát zakryté při běžné pokojové teplotě 8-10 dní. Přeceďte a použijte.

Plody rakytníku můžete také vysušit (nejlépe v troubě nebo sušičce) a poté rozemlít na prášek. Nezdá se to, ale jde o poněkud pracnější postup, protože díky vysokému obsahu přírodních olejů bobule nikdy nevyschnou úplně a mlýnku se pak poddávají jen velmi neochotně. Opět zalijte kvalitním olejem a postupujte jako v předchozím případě. Jen cedit budete muset nadvakrát. Napoprvé se vám totiž nepodaří odstranit nejjemnější částečky sušené rakytníkové dužiny. Nechte tedy olej ještě jeden den odstát. Prach se usadí a vy pak můžete opatrně slít už jen čistý olej.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *