Rajčenka řepovitá – ovoce nebo zelenina?

Rajčenka řepovitá je sladký, šťavnatý a citrusovitý plod, který roste ve tvaru malého oválu. Ačkoli by se z tohoto popisu mohlo zdát, že se jedná o ovoce, ve skutečnosti je rajčenka řepovitá zeleninou. Patří do stejné čeledi Solanaceae (lilkovité), kam patří také rajčata, lilek, podzemnice nebo třeba chilli papričky. Předpokládá se, že původ této rostliny je v lesích Peru a Brazílie. Dnes se však rajčenka řepovitá pěstuje ve velkých sadech v severních částech Nového Zélandu.

Popis rostliny

Rajčenka řepovitá je také známá pod názvem tamarillo. Roste ve formě keře nebo malého stromu, který má výšku 150 až 450 cm. Typické jsou pro něj chlupaté stonky a větve. Jeho stálezelené listy jsou širší než u rajčat. Rostlina je velmi snadná pro pěstování. V prvním roce nese bledě růžové atraktivní květy. Plodit začíná teprve druhý nebo třetí rok. Ovoce má oválný tvar s hladkou, lesklou kůží a může mít různé barvy v závislosti na typu kultivaru. Červené plody jsou nejčastější, ale poměrně běžné jsou i oranžové nebo žluté odrůdy. Ovoce měří 4-6 cm na šířku a 6-8 cm na délku, váží asi 100 g.

Tamarillo

Nutriční hodnoty rajčenky

Rajčenka patří k nízkokalorickým plodům. Na 100 g připadá jen 31 kalorií. Obsahují jen o něco více kalorií, tuků a bílkovin než rajčata (ta mají na 100 g asi 18 kalorií). Přesto obsahují i další živiny, jako je vláknina, minerály, antioxidanty a vitamíny. Kyselost plodu pochází zejména z kyseliny citrónové. Další důležitou kyselinou v nich je kyselina jablečná.

Tamarillo

Odlišné množství živin u odrůd

Žlutá a oranžová odrůda rajčenky obsahuje více vitamínů A a karotenů než červené odrůdy. Červená odrůda má však více anthocyaninových pigmentů. Kromě toho jsou žluté rajčenky vynikajícím zdrojem karotenů a xantinů. Tyto sloučeniny mají antioxidační vlastnosti a společně s vitamínem A jsou nezbytné pro dobré vizuální zdraví. Dále je vitamin A nutný pro udržení integrity sliznice a kůže.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!