Rajčata jsou pochoutkou i pro ptáky. Tipy, jak si uchránit úrodu

Rajčata

Rajčata jsou rostliny, které není těžké pěstovat. Mají ale své vrtochy, jako je například náchylnost k plísním, ke změnám teplot či k praskání. Kromě toho je mohou ohrožovat také škůdci, jako jsou například slimáci nebo ptáci. To se potom vyplatí mít v záloze triky, které vám mohou pomoci ochránit sladké plody před jejich nájezdy. Zde je několik tipů, jak chránit plody před ptáky.

Klece na rajčata

Některá rajčata je vhodné pěstovat ve speciálních keřích. Jedná se o menší, krátké a keříčkovité odrůdy. Klec poskytuje rajčatům oporu ke vzpřímenému růstu, brání před plísňovými a jinými nemocemi, ale také před škůdci, jako jsou ptáci či slimáci. Mříže klecí vytváří bariéru, díky které se větší ptáci nemusí dostat k plodům. Kromě toho mohou klece „schovat“ plody, které tak nelákají na první pohled.

Síť proti ptákům

V zahradnickém centru si můžete koupit speciální síť, které odradí i malé ptáky. Jednoduše touto sítí přikryjete své rostliny. Síťovinu je možné také omotat na klece na rajčata. Můžete si dát i větší práci, když nechcete rajčata odkrývat pokaždé před sběrem. Postavte si například dřevěnou konstrukci, kterou ochráníte více rostlin najednou. Ptačí síť je lehká a prodyšná. Při kontaktu se sítí se ptáci často leknou a odletí.

Koupele pro ptáky

Ptáci nemusí být jen škůdci, v zahradě toho dovedou provést mnoho dobrého. Proto není vhodné je úplně odrazovat. Do rajčat se pouští většinou tehdy, když mají žízeň. Proto jim poskytněte plýtkou misku s vodou, ve které se mohou koupat a osvěžit. Měla by být umístěna ve výšce, aby ptáci nebyli ohrožování kočkami či jinými mazlíčky. Když ptáci dostanou takto napít, nebudou napadat vaše rajčata. Stejnou práci vám zajistí také krmítka pro ptáky.

Strašák na ptáky

Ptáci se snadno vyděsí. Proto je vhodný způsob použít správného strašáka. Jsou nejúčinnější, když je každých pár dní přemístíte a změníte jejich polohu. Na jejich výrobu použijte barevné oblečení, jako je červená a žlutá. Vhodné jsou také lesklé věci, které odráží slunce. Na strašáka můžete pověsit staré CD, odrazky ze starého kola nebo reflexní pásky. Tyto předměty jde ostatně zavěsit i na oporu pro rajčata či rovnou na rostliny.

Falešní predátoři

Hadi a dravci jsou nepřátelé ptáků. Ti se jich bojí. Kupte si proto umělého sokola nebo sovu, kterou umístěte v blízkosti svých rajčat. Nejlepší je zavěsit je, aby s nimi vítr hýbal a vypadaly ještě skutečněji. Zavěsit ale můžete také věci, jako jsou různé zvonkohry, které vítr rozezní. Ptáci jsou plašiví a mohou se těchto zvuků polekat.

Zdroje info:

https://www.tomatobible.com/stop-birds-eating-your-tomatoes/

https://www.zahradkarem.cz/ochrana-zahradky-pred-ptaky/

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!