Provzdušnění trávníku

Provzdušnění trávníku

Udržování trávníku ve skvělém stavu není vůbec jednoduché. Není se čemu divit, jelikož potřebuje nejenom pouze kvalitní sečení, ale také pravidelné provzdušnění a další procesy, na které není možné zapomínat. My se v následujících řádcích soustředíme podrobněji na to, jak provzdušnit trávník správným způsobem. Úvodem je třeba předeslat, že provzdušnit trávník můžete pravidelným sekáním.

Frekvence a výška sekání

Obecně platí pravidlo hovořící o tom, že by mělo dojít k posekání trávníku do výšky maximálně jedné třetiny celkové výšky porostu. Okrasné trávníky je optimální séct do celkové výšky od 15 do 22 milimetrů. Občas je zapotřebí nechat trávník delší, aby nedocházelo k jeho postupnému vysychání. Typická jsou období časně na jaře, na podzim a také v průběhu letní sezony, kdy panují skutečně velká horka. Nejintenzivněji roste trávník v dubnu, květnu a červnu. V těchto měsících je zapotřebí frekvenci sekání zintenzivnit.

Důležitý výběr sekačky

Dbát byste měli i na výběr kvalitní sekačky. Na okrasné trávníky si vyberte nějakou vhodnou rotační sekačku. Horizontálně rotující nůž dokáže jednotlivá stébla dokonale zkrátit tak, jak je to zapotřebí. Kvalita sečení je závislá na naostření nože a také na rychlosti obvodu. Na principu rotující struny fungují také strunové vyžínače. Na velmi kvalitní okrasné trávníky se vyplatí pořízení vřetenové sekačky.

A co vertikutace trávníku?

O skutečnosti, že vertikutace trávníku plochu dokonale oživí a pomůže trávníku v regeneraci, není třeba pochybovat. Z trávníku bude sebrána plsť, mechy a další nežádoucí součásti, které brání dokonalé cirkulaci vody a vzduchu. Trávník tak preventivně zbavíte i ložisek, která mohou být náchylnější na nejrůznější nemoci. Mnohdy dojde i ke zničení dvouděložných plevelů, které také beru trávníku potřebné živiny.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.