Černý rybíz

Prořezávání rybízu na podzim neuspěchejte, do jara se však také čekat nevyplatí. Jak neudělat chybu a zajistit si bohatou úrodu příští rok?

Ať už pěstujete na zahradě rybíz černý (Ribes nigrum) nebo rybíz červený (Ribes rubrum), neměli byste keře nechat růst tak, jak je zrovna napadne. Naopak. Podzimní prořezání rybízu je velmi důležitým bodem jejich vitality během příštího roku.

Prořezání totiž mimo jiné:

  • přispívá ke vzniku nových silných výhonků
  • sníží hustotu koruny
  • na jaře se keř nebude vysilovat růstem listů na starých větvích
  • snižuje se riziko šíření škůdců a chorob
  • omlazuje výsadbu
  • prodlužuje životnost ovocného keře až na 20 let
  • zvyšuje produktivitu keřů
  • usnadňuje sběr ovoce

Kdy prořezávat rybíz

Nejlepší čas na prořezávání rybízového keře je podzim a to ještě před příchodem chladného počasí. Tedy ve chvíli, kdy opadají listy a zastaví se proud mízy. Obvykle tedy k tomuto kroku přistupujeme v listopadu, kdy se rostlina připravuje na zimu. Jaro naopak není pro tuto činnost nejvhodnější dobou, protože vegetační období tohoto oblíbeného ovocného keře začíná brzy. Jarní prořezávání je tedy možné provést pouze do konce února.

Vysazování rybízu

Foto: Pixabay

Jak prořezávat rybíz a na co si dát pozor

Hlavním účelem podzimního prořezu je omlazení a prosvětlení keře. Pokud je keř starší než 4 roky, měli byste se soustředit přibližně na 6 velkých výhonů vyrůstajících z jeho základny. Pokud věk svého keře neznáte, pak musíte věnovat pozornost barvě dřeva. Tmavší kůra je charakteristická pro staré větve. Řez keřů vždy začíná zespodu. Výhonky starší než 5 let se vždy prořezávají, i když nemají žádné výrazné vnější vady. Jejich výnos totiž po určité době klesá. Pozor také na atraknózu – jinými slovy, všechny výhonky s pokroucenými listy nemilosrdně odstraňte.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-prorezavat-rybiz-krok-za-krokem-rok-po-roce.html, https://prima-receptar.cz/jak-na-prorezani-rybizu/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *