Prodlužte životnost květin ve váze díky osvědčeným zahradnickým trikům. Pomůže mince i jehla na šití

Chcete si uchovat krásu živých kytic co nejdéle? Pak vsaďte na některé šikovné triky. Poradíme vám, co je vhodné přidat do vázy i jak se chovat ke květinám, které už doma máte.

Vcelku nezáleží na tom, zda si domů pořídíte „krátkověké“ tulipány nebo odolné růže. Všem květinám můžete prodloužit životnost díky šikovným trikům. A jak na to? V první řadě se soustřeďte na péči, kterou jim věnujete po přinesení domů.

Stonky seřízněte a pravidelně měňte vodu

K ruce si vezměte ostrý nůž a všechny stonky šikmým řezem zkraťte. Zapomeňte na nůžky, ty je spíše drtí a poškozují pletiva. Následně květiny ponořte do vody, ale tak, aby byla ponořena maximálně třetina stonků (tulipánům a gerberám pak stačí pouhých 5 cm vody, zpomalíte tak jejich odkvétání). Stonky také pečlivě zbavte listů.

Foto: Pixabay

Zabraňte hnilobě díky šikovným trikům

Vodu měňte každý den anebo použijte vodu minerální, u které stačí interval tří dnů. Ke květinám se pak vyplatí přidat i skořici nebo špetku soli, abyste zabránili nepříjemnému hnití. Chryzantémy nebo hyacinty pak ocení i dřevěné uhlí. Někdy se pro výživu rostlin používá cukr. Ten je skvělý třeba pro frézie, které díky němu vykvetou až do konce květních stvolů.

Hnilobě však nebrání, vodu s ním tedy také pravidelně měňte. Stejný efekt jako sůl má i měděná mince. Trvanlivost narcisů a hyacintů pak prodloužíte zapíchnutím jehly do stonku. A pokud chcete rostliny vyživit, přidejte jim do vody trochu bramborového škrobu nebo je přímo zapíchněte do kousku brambory. Můžete je tak zároveň i efektně naaranžovat. A to se rozhodně může hodit. Je však lepší otvory pro stonky předvrtat, než do nich květiny zatlačovat násilím.

 Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://hobby.magazinplus.cz/ostatni/406-prodluzte-zivotnost-kvetin-az-o-nekolik-dnu-staci-vam-na-to-cukr-ocet-a-belidlo.html, https://bydleni.instory.cz/3134-prodluzte-o-nekolik-dni-zivotnost-rezanych-kvetin-pouzijte-vodku-nebo-aspirin.html

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)