Proč sbírat jetel červený? Zázračná bylinka nejen pro ženy

jetel

Pokud jste doposud jetel červený považovali za plevel, budete překvapeni. Nebo vás jen zaujal svou krásnou barvou? Prozradíme vám, proč se vydat na sběr této trvalky. Dozvíte se, proč si dopřát šálek lahodného čaje této rostliny, který si můžete připravit doma.

Jetel luční nebo také červený se nachází na každé louce či poli. Roste nejen u nás, ale takřka v celé Evropě. Rozhodně si ho nasbírejte a připravte si z něj doma čaj, který léčí a chutná.

Kouzlo ukryté v rostlině

Jetel luční neboli červený obsahuje řadu účinných látek, díky kterým má rostlina poměrně široké využití při léčbě mnoha problémů. Volně rostoucí bylina je zdrojem minerálních látek, zejména vápníku, hořčíku, fosforu, draslíku, ale také obsahuje vitamín C, dále třísloviny, fenoly, kumariny, glykosidy. Nejvýznamnější látkou tzv. fytoestrogeny, které jsou svými vlastnostmi velmi podobné ženským pohlavním hormonům estrogenům. Někdy bývají označovány jako izoflavony. A to je i důvod, proč jetel nabízí pomoc při mnoha ženských problémech.

Blahodárné účinky aneb pomocník nejen pro ženy

Právě fytoestrogeny obsažené v rostlině mají vliv na snížení nežádoucích příznaků menopauzy, včetně návalů horka či nočního pocení. Květy jetele červeného mají detoxikační schopnosti a pozitivní vliv na trávení, dýchací cesty, kosti, klouby. Podporují imunitní systém, pomáhají s detoxikací a zdravou pokožkou. Nejsnadnější využití této byliny je prostřednictvím pití čaje, který pomůže i při průjmu, nespavosti, nepravidelné menstruaci, anémii, žaludečních vředech, stejně tak při otocích a onemocnění kloubů.

Jen pozor na to, že jetel červený se nedoporučuje těhotným, stejně tak ženám, které se léčí s hormonálními stavy. Zde je třeba se před užíváním nejdříve poradit se svým lékařem.

červený jetel

Foto: Pixabay

Lahodný a léčivý čaj z květů jetele

Nasbírané čerstvé květy (8-9) nebo 1 lžíce sušených květů se přelije 250 ml vroucí vody, nechá se louhovat 5 až 10 minut. Poté stačí scedit. Optimální jsou 2 až 3 šálky denně.

Zdroj: zdravi.euro.cz, living.iprima.cz

Náhledové foto: Pixabay