Proč používat mulč z pilin? Může zahradě hodně pomoci

Piliny získané ze dřeva nebo rovnou ze stromů nemusí být jen odpadem, ale naopak skutečně životaschopným pomocníkem pro rostliny a celou zahradu. Mají četná uplatnění, ale nejlépe se hodí pro rostliny, které mají rády kyselou půdu. Použití kompostovaných pilin se vyplatí.

Dávejte pozor na druh pilin, které chcete aplikovat

Kompostování pilin má svá určitá pravidla. Ať je to, jak chce, jsou srovnatelné s kompostováním jako takovým (do kompostu prostě nemůžete dát úplně cokoliv. Rozhodně byste neměli kompostovat piliny, které byly jakýmkoli způsobem chemicky ošetřeny. Piliny z dřevěného nábytku proto nejsou vhodné.

Dávejte také pozor, aby strom, ze kterého piliny pocházejí, nebyl kontaminován nemocí nebo parazitem, který by mohl podpořit kontaminaci zeleně na vašem pozemku. Také piliny z určitých druhů stromů nejsou pro dané použití rozumné, protože obsahují látky škodlivé pro jiné rostliny. Mezi ně se například řadí ořech, dub, akát nebo bříza.

Mulčování je vhodné hned z několika důvodů

Jako mulč využijete kompostované piliny. Mulčování jako takové má řadu výhod. Vrstva hmoty znesnadňuje prorůstání plevelu a zároveň udržuje vlhkost a stálou teplotu. Piliny v tomto bodě zlepšují půdu obrovským množstvím doplňků, které jsou životně důležité pro zdravý vývoj. Piliny skutečně zúrodňují půdu samotnou, a tím také zlepšují kvalitu přirozeného života, který je do půdy vložen. Pro dosažení nejlepšího výsledku nerozdělujte půdu a mulč za pomocí fólie. Účinek pilin je tlumen jejich nepropustností.

Piliny
Foto: Pixabay

Nezanedbávejte ani množství mulče. Jako každý přírodní produkt je neustále rozkládán. Jeho výška by měla být několik centimetrů, ale nenechte vrstvu zbytečně moc velkou. V tomto bodě může způsobit obtížnou prostupnost pro vodu a doplňky. Kompostováním pilin si zajistíte, že vítr nebude mulč rozfoukávat, protože materiál je těžší. Mulč při tomto využití může také zabránit tvorbě plísní nebo jinému přírodnímu onemocnění rostlin a keřů a jejich plodů, protože je odděluje od půdy, která by mohla být kontaminovaná.

Zdroje info: ireceptar.cz, chalupari-zahradkari.cz

Náhledové foto: Pixabay

Už od malička přitahuji pozornost zvířat a ráda jim věnuju svoji péči. A protože jsou zvířata součástí přírody, tak stejnou míru energii dávám i do pěstování plodin. Protože už mám hodně zkušeností, je mou povinností se o ně podělit.