Proč naše babičky hnojily v srpnu okurky cukrem a má to smysl ještě teď?

Okurky

Jen málokdo z nás nikdy nezkoušel pěstovat okurky. Experimentovali jsme s mlékem proti chorobám jako je plíseň šedá, bakterióza, hniloba kořenů či padlí. Hnojili jsme aspirinem, čpavkem nebo amoniakem, protože to přece sousedovi tak pěkně fungovalo.

A přesto jsou léta, kdy nás okurka setá (Cucumis sativus) zkrátka nemá ráda a neplodí a neplodí. Respektive až do července se jí daří a poté jakoby náhle nasadila zpátečku. A trhni si nohou, pěstiteli, mně se prostě už letos nechce.

Starý recept z receptáře jako zajímavý tip

V receptáři svého dědy (promiň, babi, ty jsi nikdy na zeleninu moc nebyla) jsem našla jednu zajímavou poznámku. Měl ji vypsánu z tehdejšího Zahrádkáře pěkně i s datem vydání. A v té poznámce radili okurky hnojit cukrem. Ano, připouštěli, že velmi jim svědčí také draslík, dusík a samozřejmě fosfor, ale cukr je prý cukr.

Okurky

Foto: Pixabay

A kdy ho použít? Přesně v srpnu, kdy se už okurkám do nějakého velkého plodícího martyria nechce a mnohem raději už by to zkrátka a dobře zabalily. A to bez ohledu na naše dobře míněné přemlouvání a prosby. A jak tedy cukr použít?

Dvě lžíce bohatě stačí

Vezměte si litr teplé vody a v ní cukr rozmíchejte. A zalijte okurky. Šup, šup – žádné složitosti. Jde o dávku pro jednu vzrostlou rostlinu, kterou byste měli zopakovat každý 7-10 dní. Cukr podpoří tvorbu květů a následně i nasazení plodů.

Pokud mohu soudit, tak loni to na některé okurky fungovalo a na jiné zase ne. Ale když už se stejně skleníková nebo záhonková úroda řítí ke katastrofě, pak za pokus nejspíš nic nedáte. Koneckonců, na radách našich babiček leckdy opravdu i něco je. A tenhle experiment vás nebude stát nic víc, než jen trochu vody a cukru. Tak proč to nevyzkoušet?

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: Podle zkušenosti autora, https://www.zdravizone.cz/okurky-10-duvodu-proc-je-jist-a-jejich-ucinky-na-zdravi/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)