Rýmovník – coleus WC

Připravte si báječný sirup z bylinek. Zbaví vás nachlazení, alergií a mnoha dalších neduhů

Pro zdraví z přírody nemusíme do lékárny. Leckdy si ho můžeme vypěstovat i docela sami doma a to v podobě pokojové rostliny. Dnes vám chceme představit rýmovník (Plectranthus amboinicus), který můžete znát také pod názvy mexický eukalyptus nebo třeba kubánské oregano.

Jde o rostlinu původem z Karibiku a pěstuje se i ve východní Asii. Tady se používá pro své kulinářské vlastnosti i jako léčivé koření. Získal také přezdívky jako indický brutnák lékařský, španělský tymián a mexická máta.

Inspirujte se tradičním použitím této bylinky

Na Kubě mu vyznavači tradiční bylinné medicíny říkají yerberos a připravují z něj především čaj. Ten se používá při zažívacích potížích, onemocněních dýchacích cest a také při artritidě. V Indonésii se pro změnu této rostlině říká daun kambing.

A co s ním provádí tady? Jeho sušené listy se přidávají jako bylinka do tradiční polévky, aby se zvýšilo množství mateřského mléka u kojících žen. A konečně v Indii je sirup z rýmovníku smíchaného s cukrem tradičním prostředkem proti kašli a bolestem v krku.

Foto: Pixabay

Uplatní se jako repelent i při ošetření drobných ran

Někteří obyvatelé Asie také vtírají rozdrcené listy rýmovníku (Plectranthus amboinicus) do kůže a používají ho jako účinný repelent proti hmyzu. Listy voní jako velmi silná směs oregana a šalvěje. A dokáží také neutralizovat kapsaicin, stačí je požvýkat a pálivost z chilli papriček bude pryč.

Jak na přípravu sirupu z rýmovníku

Nejlépe se však tato bylinka uplatní proti nachlazení, alergiím a jim podobným. Stačí si připravit sirup. A jak na to? Listy jednoduše ve sklenici prosypávejte cukrem a čas od času můžete přidat i kolečko citronu nebo pomeranče. Nechte několik týdnů odstát, přeceďte a používejte třikrát denně po lžičce.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://fresh.iprima.cz/recepty/sirup-z-rymovniku

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *