Červenka: náhledové foto Pixabay

Přilákejte do zahrady ptáky

Jaro je v plném proudu, zahrada začíná ožívat, a přesto vám v ní něco chybí? V zimě bylo vaše krmítko plné ptáků a teď všichni někam zmizeli? Je načase přizpůsobit vaše království nejen flóře, ale i fauně. Ptáci se vám za to odmění likvidací nepříjemného hmyzu, a když budete mít štěstí, dovolí vám nahlédnout do jejich zajímavého života.

Koňadra

Koňadra: foto Pixabay

S čím začít?

Největším lákadlem pro opeřence je místo k hnízdění. Pokud se vaše zahrada vyznačuje vysokými stromy, s největší pravděpodobností u vás rády zahnízdí hrdličky, hřivnáči nebo straky. Můžete jim pomoci tím, že pro ně sestavíte vhodné budky. Návodů je na internetu spousta, ty nejlepší naleznete na webu České společnosti ornitologické.

Menší ptáci najdou úkryt například v živých plotech, mezi popínavými rostlinami nebo na trámech pergol. Takovými návštěvníky bývají zejména sýkory, rehkové nebo pěnice. I v tomto případě můžete jejich hnízdění podpořit budkami, tentokrát ale nemusíte tvořit sami. Zkuste ve svém okolí oslovit chovatele exotů, například andulek nebo zebřiček a o nějaké vyřazené budky je poproste. Malou budkou pro zebřičky ukrytou v popínavém listoví se rehkům maximálně zavděčíte.

Pokud vlastníte mělké zahradní jezírko, máte druhou půlku úspěchu v kapse. Ptáci zdroj vody potřebují, ale stačit jim bude i větší kameninová miska naplněná vodou. Pravidelné čištění je samozřejmostí.

Budka

Ptačí budka: foto Pixabay

Na co si dát pozor?

Budky neumisťujte příliš blízko sebe, mohlo by mezi nájemníky docházet k rozbrojům. Dejte také pozor na domácí mazlíčky, zejména kočky. Pokud ptáci nebudou před predátory v bezpečí, těžko u vás zůstanou. Důkladně zajistěte i různé roury a sudy s dešťovou vodou, do kterých by mohli ptáci spadnout a ublížit si. A nakonec to nejdůležitější: nepoužívejte žádné chemické postřiky. Za všechnu péči se vám ptáci odvděčí právě tím, že škůdce a hmyz spolehlivě zlikvidují.

Zdroje info: https://www.zelenadomacnost.com/blog/index.php/2020/01/07/ptaci-zahrada/
ttps://www.birdlife.cz/

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým druhým domovem. Fascinují mě netradiční druhy rostlin a ráda k jejich pěstování inspiruji i vás.

1 komentář

  1. Aster Odpovědět

    Tak zrovna straky na zahradě podporovat nebudu – je to škodná, která ničí hnízda ostatních ptáků – žerou vajíčka i mláďata.
    Ptáků mám na zahradě dost a také stromů a křoví, kde hnízdí – naprosto jim nevadí hnízdit blízko sebe – dneska jsou ptáci rádi, že to hnízdo vůbec mají kam dát. A že by hubili hmyz? No, něco během hnízdění posbírají, ale hlavně „loví“ třešně, jahody a borůvky…nemít dvě kočky, tak snad sežerou i mně – ty to ptačí nadělení aspoň trochu regulují.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *