Pozor na tyto likvidační chyby při pěstování rajčat

Shnilá rajčata

Zahradní sezona je v podstatě v plném proudu, což samozřejmě souvisí i s pěstováním rajčat. Určitě není od věci se právě na rajčata zaměřit. Nebudeme se věnovat pěstování rajčat, o němž jsme už několikrát psali v minulosti, ale zaměříme se na nejčastější chyby, které vedou k tomu, že rostliny rajčat nejsou ve finále taková, jaké bychom si je představovali mít. To samé se pochopitelně týká také plodů. Škůdci a nejrůznější choroby bohužel tuto skvělou plodinu nevynechávají, proto bychom jim neměli dát prostor.

Příliš brzké vysazení rajčat na záhon

Někteří lidé v domnění, že úroda rajčat bude brzká, vysazují rostliny na venkovní záhony velmi brzy. Stačí přízemní mrazíky a problém je na světě. Tradičně se jedná o nedostatek fosforu u rajčat. V půdě je tohoto prvku opravdu hodně, nicméně při minimálních teplotách rostlina nedokáže fosfor přijímat. Promrzání půdy může zamezit přítomnost kůry na záhonu, nicméně mnohem lepší je počkat na teplejší dny. S brzkým vysazením také mohou souviset nejrůznější deformace plodů. Za deformací stojí poškození květů či poupat v době, kdy je ještě chladno.

Pozor na aplikaci herbicidů a přílišné množství dusíku

Dáváte kravskou mrvu pod rajčata ještě na jaře? Pak byste měli být velmi opatrní, jelikož se můžete setkat s velmi nepříjemnou nekrózou na vrcholech plodů. Rajčata mohou trpět absencí vápníku. A co takové herbicidy? Možná si klepete na čelo s tím, že se přece k rajčatům nemohou dostat. Omyl! Nemusí to být tak složité. Stačí jen, aby zafoukal vítr v době, kdy aplikujete dvousložkové herbicidy na trávníky proti plevelům. Stejně tak se dostanu k rostlinám tehdy, když budete mulčovat posekanou trávou, která byla takto ošetřena.

Plíseň rajčat

Umístění rostlin a zálivka

Jestliže rostliny neukotvíte k tyčím, pak se budou neustále dotýkat země. Mnohdy je tomu tak i v případě ukotvení. Při pravidelné zálivce budou neustále ve vlhku a s největší pravděpodobností se objeví hniloba. Stejně tak zvažte přítomnost mulče, který drží dlouhodobě vlhkost. Přemokření není optimální.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.