Jaký druh třešní na svou zahradu vybrat?

Třešně a jahody patří k prvním druhům ovoce, které můžeme ochutnat. Dozrávají na začátku léta a oboje to jsou velice chutné plodiny. Jahody využíváme nejlépe čerstvé, třešně ale čerstvé zkonzumovat zřejmě nestihnete (pouze část úrody). Se zbylou částí pak můžete naložit jak chcete – připravte si sirupy, marmelády, džemy, zavařeniny a další produkty. Třešeň by měla být základem každé zahrady.

Adélka

Adélka patří mezi rané odrůdy, kterým říkáme srdcovky. Plody jsou hojné, ale malé (jeden plod má cca 6,5 g). Tato odrůda ale potřebuje být na zahradě v páru, nebo k jednomu stromku Adélky můžete přidat odrůdu Karešova nebo Tamara.

Kasandra

Tato odrůda patří také mezi rané odrůdy, její plody jsou ale o něco větší (asi 10 g). Bohužel jsou tyto plody náchylné k praskání po dešti, jinak jsou ale vynikající. Mezi opylovače této odrůdy patří Adélka a Tamara.

Třešně

Kordia

Kordia patří mezi středně pozdní odrůdu třešní. Dozrává v šestém třešňovém týdnu. Plody jsou odolné vůči praskání, avšak Kordia je citlivá na pozdní jarní mrazíky. Jedná se o opravdu oblíbenou odrůdu. Jejími opylovači jsou Sandra a Vilma.

Justy

Také Justy je středně pozdní odrůda třešní. Má velké plody, které jsou proslulé tím, že jsou velice sladké. Hodí se však spíše k přímé konzumaci, protože plody jsou měkčí. Dozrávají ale naštěstí postupně, takže by to neměl být problém. Mezi opylovače této odrůdy patří Tamara, Kordia a Early Korvik.

Tamara

Tamara patří mezi pozdní odrůdy třešní, které dozrávají až v sedmém týdnu. Počkat si na tyto plody se ale vyplatí – jsou opravdu velké (11 g) a chutné. Tamara je citlivá na pozdní jarní mrazíky. Při vyšší vlhkosti hrozí praskání plodů a hniloby. Tamara sama je vhodným opylovačem mnoha odrůd třešní. K ní se jako opylovače hodí odrůdy Justina, Amid a Christiana.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!