Poznáte zralý meloun? Tyto triky vám pomohou

Vodní meloun

Léto je v plném proudu, což ostatně poznáme také podle toho, že v supermarketech najdeme velké bedny s vodními melouny. Ty představují jakousi letní stálici. Dokáže dokonale osvěžit, mají skvělou chuť a můžete si být jistí, že po nich hned tak nepřiberete. Obsahují totiž především vodu. Jak ale poznat ten, který je už zralý? Ne, všechny určitě být nemusí. Ne zřídka jsme svědky toho, že doma meloun rozpůlíme a zjistíme, že je spíše bílý než červený. Mnohdy se projeví i opačný případ. Plod je dokonale zcukernatělý a jeho chuť je až příliš výrazná. Právě proto se zaměříme na několik tipů, aby se vám takové nepříjemnosti nestávaly.

Zvuk kovu

Přesně tak by měl znít meloun při poklepu. Plný zvuk je zaručeným znakem toho, že je uvnitř zralý tak akorát, jak potřebujeme.

Pevný a tuhá slupka

Pokud se vám i velmi drobně zarývá prst do slupky melounu, pak ho rozhodně neberte! Slupka nesmí být nijak poddajná. Naopak musí být maximálně tvrdá a pevná.

MelounyHorší slupka? Na interiér nemusí mít vliv

Na slupce není vše úplně tak, jak má být? Pokud na ní najdete sušší světle hnědá místa, neměl by být problém. Ani drobné oděrky či prasklinky by neměly představovat nic závadného. Určitě ale neberte kusy napadené hnilobou či škůdci. Viditelná poškození vás ostatně rychle odlákají.

Žlutá místa zespodu melounu

Jsou také znakem zralosti plodu. Pokud takovéto místo nenajdete, pravděpodobnost zralosti melounu se snižuje. Slupka musí být lesklá a tradičně rovnoměrným způsobem tónovaná.

MelounTypická vůně a další znaky

Zralý meloun je voňavý a na straně stonku má popraskanou slupku. Když meloun rozkrájíte, můžete si být jistí, že nádherně křupne a doslova se rozpadne. Doslova a do písmene z něj bude tryskat šťáva, kterou je přeplněný.  To ale bohužel v obchodě zkoušet nelze.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.