Použití jódu u okurek a jeho úskalí. Jako první pomoc je perfektní, může však i ublížit

Jód je při péči o okurky mezi zahrádkáři velmi oblíbený. Ne vždy je však natolik univerzální, jak bychom si mysleli. Pravdou je, že působí jako antiseptikum a to zejména v boji proti zákeřným chorobám jako je plíseň šedá, obávaná hniloba kořenů, rychle se rozvíjející padlí nebo bakterióza okurek.

Měli bychom však vědět, že poslouží skvěle jako prevence, případně i ve chvíli, kdy zpozorujeme první známky onemocnění. Na plně rozvinutý problém už však nestačí. Tady je třeba sáhnout po chemii.

Použití jódu na okurky jako prevence

Oblíbená okurka setá (Cucumis sativus) je k nejrůznějším onemocněním velmi náchylná. Už od začátku vegetační sezóny ji lze tedy preventivně jednou za 7-10 dní ošetřovat 1% roztokem jódu. Aplikuje se jako postřik a to až do skanutí listů. Obdobně lze použít i hnojivo. Stačí v běžném kbelíku rozmíchat několik kapek jódu a použít jako zálivku, a to každé dva týdny.

Foto: Pixabay

Akutní pomoc proti plísni nebo poškození

Zpozorovali jste na stonku první známky potíží nebo jste ho třeba nechtěně poškodili? Pak vezměte jeden díl jódu a rozmíchejte ho ve dvou dílech vody. Do tohoto roztoku namočte kousek vaty nebo jiný vhodný prostředek a s jeho pomocí aplikujte na postižená místa. Jód by měl zabránit rozvoji infekce nebo vstupu chorob. V případě potřeby opakujte.

Jód a mléko jako osvědčená vzpruha pro okurky

A jak je to s použití mléka? Pravdou je, že laktóza vytváří na rostlinách tenký ochranný film, přes který choroby ani škůdci neproniknou. Používá se jeden litr mléka a 25 kapek jódu, naředěných v 10 litrech vody a aplikací jednou za dva týdny. Ovšem pozor, tento prostředek značně zapáchá, takže s tím zejména ve skleníku počítejte.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: http://rodczaplaznin.com.pl/index.php/2-uncategorised/156-zastosowanie-jodyny-w-ogrodzie, https://pl.farmforage.com/4461-iodine-for-cucumbers-use-in-greenhouses-and-open-gro.html

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)