Potos: nenáročná oblíbená pokojová rostlina

Potos

Šplhavnice zlatá (Epipremnum aureum) čili potos se vyznačuje především svými krásnými listy, které připomínají srdce. Tato rostlina je úžasná v tom, že se vypořádá s neúrodnou půdou, suchem a přežije i velice náročné podmínky. Pokud jí dopřejete vše, co potřebuje, můžete se těšit z jejích opravdu dlouhých výhonů, které můžete vést na místech, které potřebujete zatraktivnit. Tuto rostlinu je prakticky nemožné zabít, takže se skvěle hodí pro začátečníky.

Seznamte se s potosem

Ideální je pěstovat rostlinu na vyvýšeném místě – můžete například viset z police nebo skříně, nebo jí můžete poskytnout závěsnou nádobu. Dosahuje délky až 20 m, v bytových podmínkách se jí ale podaří dosáhnout obvykle jen 2 m. Využijete jej při čištění vzduchu – společnost NASA dokonce uvádí, že potos je skvělou čističkou vzduchu. Při požití může být ale toxický, takže je dobré mít jej mimo dosah dětí a zvířat. Při manipulaci s ním (přesazování) noste rukavice, protože i jeho mísa může dráždit kůži a sliznice.

Potos

Foto: Pixabay

Podmínky pro pěstování

Potos nemá rád přímé slunce, ale jinak je mu jedno, jestli ho dáte na světlo nebo do stínu (příliš mnoho stínu ale může zapříčinit ztrátu pestrosti listů). Pěstovat jej můžete v každé místnosti, kde se teploty pohybují od 10 do 24 °C. To je v podstatě vše, co potos pro svůj růst potřebuje.

Péče o potos

Od jara do podzimu je dobré mezi jednotlivými zálivkami nechat zeminu proschnout. Potos vydrží i dlouhodobější sucho, oproti tomu příliš mnoho vody jej může zabít. V zimě zálivku ještě více omezte. Hnojení není obvykle třeba, vyplatí se zejména na jaře a v létě. Postačí jednou za měsíc. Přesazování rostliny provádíme jen jednou za několik let. Vždy postačí květináč jen o něco málo větší. Pokud je potos příliš dlouhý, oblečte si rukavice a výhonky jednoduše seřízněte na požadovanou délku. Také je vhodné čas od času setřít prach z listů rostliny. Budou lépe dýchat a navíc i lépe vypadají.

Množení potosu

Tuto rostlinu můžete množit řízky. Provádí se to tak, že jednoduše odříznete stonek, na kterém je pupen a dáte jej do sklenice s vodou. Po nějakém čase se objeví kořeny, a to je znamení, že můžete rostlinu přesadit do zeminy. Dobře zalijte.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-pothos-devils-ivy/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!