Poslední booster pro rajčata, který podpoří úrodu: spálené skořápky a popel

Rajčata

Poslední booster pro rajčata, který podpoří úrodu: spálené skořápky a popel. Když se popel a vaječné skořápky zkombinují a použijí jako půdní doplněk nebo se přidají do kompostu, dodají rajčatům živiny, které naprosto zbožňují. Zde se dozvíte, jak můžete využít sílu této směsi k vypěstování působivých rajčat – běžné postupy totiž s blížící se koncem sezóny nestačí.

Nasbírejte a připravte popel

Pokud máte krb nebo ohniště na dřevo, posbírejte popel a nechte ho zcela vychladnout. Vyhněte se používání popela ze zdrojů, které obsahují chemické přísady, jako jsou například brikety z uhlí nebo dřevěného uhlí. Odstraňte všechny velké zbytky, jako jsou klacky nebo nespálené dřevo, a rozbijte hrudky, abyste získali jemnou práškovou konzistenci.

Vaječné skořápky uschovejte a rozdrťte

Po použití vajec v kuchyni skořápky důkladně opláchněte a nechte je uschnout. Po vysušení rozdrťte skořápky na malé kousky nebo je rozemelte na jemný prášek pomocí mixéru nebo hmoždíře a tloučku. Čím jemnější částečky vaječných skořápek, tím rychleji se v půdě rozpadnou a uvolní živiny – i tak by však vše trvalo příliš dlouho, a proto je nejprve spalte v krbu s jiným materiálem. Oheň a teplo z něj přetvoří živiny do mnohem lépe vstřebatelných forem, takže je rostliny dokážou využít okamžitě a vaše úroda tak bude ještě o chloupek lepší, než jste doufali.

Rajče

Foto: Pixabay

Do půdy zapravte popel a vaječné skořápky

Smíchejte popel a rozdrcené vaječné skořápky do několika centimetrů půdy a zajistěte jejich rovnoměrné rozložení. Snažte se o poměr přibližně jednoho dílu popela a dvou dílů drcených vaječných skořápek. Směs neaplikujte přímo na kořeny rostlin, abyste zabránili jejich možnému poškození.

Pravidelně rajčata zalévejte a udržujte půdu trvale vlhkou, ale ne přemokřenou. Sledujte, zda se neobjevují škůdci a choroby, a v případě problémů je okamžitě řešte. Kromě toho zvažte použití vyváženého organického hnojiva během vegetačního období, které doplní živiny dodané popelem a vaječnými skořápkami.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/co-udela-vejce-v-pude-30000301.html, https://www.magazinzahrada.cz/sbirejte-vajecne-skorapky-v-zahrade-je-bohate-vyuzijete/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)