Popularita drůbežího masa je stále vysoká: Spotřeba činí 29 kg na osobu

Kuřata na grilu

Drůbeží maso je stále oblíbenější. Divit se této skutečnosti příliš nelze. Jednak je poměrně křehké a rychlé na přípravu, jednak se také doporučuje při různých dietách a redukčních programech. Fakta jsou jasná, spotřeba tohoto masa roste, a to poměrně hodně. S tím souvisí také zvyšování kvality chovu zvířat. Na tu se podíváme v následujících řádcích také, nicméně nejprve se budeme věnovat statistikám.

Růst spotřeby o 4,5 kg za 10 let

Poměrně zajímavý údaj, který jasně poukazuje na vysokou oblibu kuřecího masa u nás. Konkrétně se aktuálně dostáváme na nějakých 29 kg na osobu za rok, což je vcelku solidní spotřeba. Jen pro zajímavost, v loňském roce se u nás chovalo:

  • více než 12 milionu kuřat na výkrm,
  • 347 tisíc krůt,
  • 768 tisíc kachen,
  • a 20 tisíc hus.

Kuřata

Kuřata: Foto Pixabay

Soběstačnost? Bývala vyšší

Čísla vypadají tedy poměrně úctyhodně. Jinak je potřeba říct, že v roce 2010 jsme byli v tomto ohledu soběstační z 84,9 %. V loňském roce jsme už ale dokázali pokrýt pouze 65 % naší spotřeby. Zbytek masa se dováží z různých okolních zemí, a to konkrétně z:

  • Polska,
  • Brazílie,
  • Argentiny a Chile.

Drůbež, jež se poráží u nás, se chová pod přísným veterinárním dohledem. Kuřata na grilu

Kuřata na grilu: Foto Pixabay

Zlepšení welfare

V souvislosti se zvýšením popularitu kuřecího masa a důrazem na jeho kvalitu chovatele zlepšují welfare chovaných zvířat. Postupně by mělo dojít k zavedení režimu kvality jakosti Q CZ. Nyní je v České republice registrováno 343 chovatelů nosnic a 301 chovatelů slepic. využít nového režimu kvality jakosti bude moci kterýkoli z nich.

Zdroj info: akcr.cz/txt/drubezari-zlepsuji-welfare-chovu-a-kvalitu-masa-a-vajec

zrozeno.eu/aktuality-detail/48/drubezari-zlepsuji-welfare-chovu-a-kvalitu-masa-a-vajec

Kuře na gril: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.