Popínavá hortenzie: návod na její pěstování

Hortenzie popínavá

Stejně jako je elegantní název této rostliny, jsou elegantní také její květy. Obrovský shluk různobarevných květů je tím, co je na hortenziích tak krásné a oblíbené. Pokud hledáte rostlinu, která neroste ve formě keře, ale pne se po nějaké opoře, můžete zvolit hortenzii řapíkatou (Hydrangea petiolaris). Ta se může pochlubit bílými květy a atraktivními listy. Hodí se zejména na severní nebo výhodní strany (domu, plotu apod.).

Pěstování není náročné

Pěstování hortenzie řapíkaté není náročné. Na zimu tato rostlina opadá, takže pokud toužíte po stálezelených odrůdách, měli byste volit spíše tyto popínavé hortenzie: Hydrangea appearannii a Hydrangea serratifolia. Vhodné je pro ně teplé místo. Počítejte s tím, že než se vám pořádně rozrostou, může to trvat i několik let. Ale například hortenzie řapíkatá, která je nejoblíbenější popínavou hortenzií, může dosáhnout výšky až 12 m a šířky až 8 m. Takže čekání se vyplatí.

Popínavá hydrangea

Foto: Pixabay

Kdy a kde pěstovat hortenzii

Pokud rostlinu vystavíte silnému slunečnímu záření, její květy brzy odkvetou. Ve stínu jich zase bude málo. Ideální je tedy světlé místo bez přímého slunečního záření. Toto místo by mělo být chráněno před větrem. V prvních letech může být pro rostlinu problematický také mráz, takže na zimu je třeba rostlinu přikrýt například chvojím. Hortenzie milují vlhkou půdu, která je dobře propustná. Vhodné jsou pro ni všechny typy půdy, včetně kyselých. Vysaďte ji na jaře nebo na podzim. Půda by měla být již teplá.

Výsadba hortenzie

Protože listy hortenzie mohou snadno podráždit pokožku, je třeba se při manipulaci s ní chránit rukavicemi. Zasaďte ji tak hluboko, jak byla zasazena v původním květináči a vhodné je také zapracování kompostu do půdy. Po výsadbě půdu mulčujte, díky čemuž usnadníte zachování vlhkosti v půdě. Je důležité pěstovat hortenzii u opory, po které se bude moci pnout. Hnojivo nepřidávejte, protože to podporuje růst listů na úkor květů.

Řez hortenzie

Řez provádíme nejlépe po odkvětu, což je v létě. Výhonky zkraťte na pár nových pupenů. Pokud potřebujete radikálnější řez, pusťte se do něj spíše na podzim nebo na jaře. Řízky z měkkého dřeva hortenzie, které můžete získat při prořezávání můžete použít k dalšímu množení hortenzie.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-climbing-hydrangeas/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!