Polníček oslní lahodnou oříškovou chutí: Jak na správný výsev a využití v kuchyni

polníček

Nenáročná listová zelenina, kterou zvládne pěstovat i začátečník. K tomu polníček nabízí pestré využití v kuchyni. Jak je to s výsevem? Na co si dát při pěstování pozor?

Polníček kozlíček se vyznačuje křehkými listy mající lahodnou oříškovou chuť. Jedná se o nenáročný druh zeleniny, který lze pěstovat prakticky po celý rok.

Jak na výsev a pěstování

Polníček potřebuje slunné místo, dobře propustnou půdu, vyhnojenou organickým hnojivem. Pokud budete vysévat polníček na začátku jara, poté koncem léta a v polovině v podzimu, budete mít zaručenou sklizeň čerstvé zeleniny po celý rok. Pokud byste polníček chtěli jen sklízet v zimě, tak s výsevem počkejte na konec léta. V případě pak zimního počasí je třeba zeleninu chránit netkanou textilií.

Výsev se provádí do rýhy 1 cm hluboko. Vzdálenost mezi řádky by měla být 25 cm. Vzrostlé sazeničky je třeba vyjednotit na cca 15 cm od sebe. V průběhu prvních týdnů po výsevu je třeba pravidelně zalévat a často okopávat, abyste minimalizovali výskyt plevele. V případě velmi chladného počasí je třeba polníček zakrýt, aby se nezastavil jeho růst.

Vhodná doba pro sklizeň

Polníček je možné sklízet ve chvíli, kdy mu naroste zhruba čtvrtý pár listů. Můžete použít celou rostlinu, když odříznete kořínky, nebo také jen otrhávat největší lístky a nechat rostlinu dál růst. Polníček je ovšem nejlepší sklidit co nejdříve.

zelenina

Foto: Pixabay

Pestré využití v kuchyni

Jednak se jedná o ideální náhradu hlávkového salátu, když právě není zrovna jeho sezona. Do salátů se používají celé listy. Výbornou zálivku na polníček vyrobíte z oleje, octa, hořčice a citronové šťávy, kterou trochu dochutíte solí a pepřem, můžete přisladit cukrem či medem. Polníček je však možné zpracovat obdobně jako špenát. Stejně tak výborně chutná v omáčkách, restovaných zeleninových směsích, ale také na těstovinách apod.

Polníček skvěle ladí s ředkvičkami, sýrem, rybami. Je také vhodný do vitaminových nápojů v kombinaci s banánem, jablkem, avokádem či zázvorem.

Zdroj: ireceptar.cz, living.iprima.cz

Náhledové foto: Pixabay