Pokojová azalka:Základy pěstování

Azalka venkovní patří k těm rostlinám, které vám ozdobí zahradu. Pokojová azalka vám pro změnu zkrášlí interiér i v zimních měsících. Při pěstování azalky jak venkovní, tak pokojové je potřeba dodržet pár základních pravidel. Azalka zahradní a její pěstování není ovšem námětem dnešního příspěvku. Zaměříme se na pěstování pokojové azalky.

Azalka pokojová – kam ji umístit

Azalka je rostlinka, která má ráda spíše chladnější prostředí. Z toho důvodu je dobré ji umístit na okenní parapet, do chladnější chodby, síně nebo do zimní zahrady, pokud ji máte k dispozici. V zimě v pokoji ji určitě nenechávejte blízko radiátoru nebo krbu, protože nemá ráda sucho. V zimním období, tedy v době, kdy se hodně topí, azalce roste listy a květy. Azalky mají rády světlo, proto ji vyberte místo s dostatkem rozptýleného světla, nikoliv však s přímým slunečním zářením.

Azalka v květináči a její pěstování

Azalka v květináči potřebuje především lehčí, propustnou a výživnou půdu s ideálním pH od 5 do 6,5. Na zálivku není v zimních měsících tak náročná. Zalévat ji můžete 2x – 3x týdně, přičemž je důležité pohlídat si, aby vám neproschl kořenový bal. V létě azalku zalévejte každý den a 1x týdně ji dopřejte lázeň, kdy ji namočíte do nádoby s vodou a necháte substrát dostatečně nasáknout. Ideální je samozřejmě dešťová voda nebo alespoň taková, která neobsahuje vápník. V létě azalku hnojte tekutým organickým a minerálním hnojivem, nebo si můžete koupit přímo speciální hnojiva pro azalky. Pohnojte ji také na konci zimního období. Pro přezimování potřebuje azalka tmavší místnost s teplotou kolem 6 – 8°C. Množí se řízkováním.

Jak azalku přesadit

Mladé kořenové výhonky vám v písku během 14 až 21 dnů zakoření. Přesaďte je do květináčů se směsí listovky, písku a rašeliny. Takový substrát si můžete koupit i v obchodech. Rozrostlou azalku přesaďte do většího květináče a čerstvého substrátu každým rokem. Azalku po odkvětu na jaře prostříhejte a ponechejte jí pouze pár listů. Tím jí umožníte růst nových výhonkům, které vám příštím rokem budou opět kvést.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.