pivonka2

Podzimní řez pivoněk se postará o jejich vitalitu i krásu, příští rok vám pokvetou, jako ještě nikdy

Pokud také patříte k zahradníkům, kteří nechávají tyto půvabné květiny takříkajíc svému osudu a na podzim je tak nanejvýš přihrnou kompostem, zpozorněte. Jeden drobný detail se totiž postará o krásu pivoněk výjimečným způsobem.

V našich zahradách se nejčastěji objevuje pivoňka lékařská (Paeonia officinalis) a pivoňka bělokvětá (Paeonia lactiflora). Mezi velmi oblíbené druhy však patří i pivoňka křovitá (Paeonia suffruticosa) a také velmi divoce vyhlížející pivoňka tenkolistá (Paeonia tenuifolia), které se lidově někdy říká i koprolistá.

Kdy a jak řezat pivoňky

Začátek podzimu není pro tuto činnost nejlepším obdobím. Prořezávání totiž pivoňky oslabí, což v příštím roce negativně ovlivní jejich kvetení. Procesy fotosyntézy budou totiž během prořezu nenávratně narušeny a kořeny nedostanou potřebné živiny. A oslabená rostlina samozřejmě reaguje menší intenzitou kvetení.

Za nejvhodnější období je tedy považován až pozdní podzim s prvními mrazíky. Obvykle jde tedy o konec října nebo začátek listopadu. Nyní je květina na tuto činnost již řádně připravena, proces jejího vývoje v sezóně je dokončen.

Foto: Pixabay

Pryč musí všechny nadzemní část rostliny

Při podzimním prořezu pivoněk je nutné pečlivě řezat všechny listy a stonky. Nebojte se dokonce lehce zajet do země, abyste odstranili všechny nepotřebné části. Výjimkou jsou stonky nad rostoucími pupeny, ty můžete ponechat, abyste předešli poškození. Jejich délka by neměla přesáhnout 4-5 cm.

Po prořezu nikdy nezakrývejte pivoňky jejich vlastními řezanými listy. To proto, abyste na zimu nepřilákali škůdce. Mnohem lepší bude rašelina a humus. Pivoňky nejen ochrání před mrazem, ale také je skvěle vyživí. Zkušení pěstitelé k nim přidávají i popel ze dřeva.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.zahrada-centrum.cz/clanky/506-co-s-pivonkami-pres-zimu-zimni-ochrana, https://www.receptyprimanapadu.cz/zahrada/jak-se-postarat-o-pivonky-pred-zimou/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *