Podzimní péče o maliník: zajistěte si co nejlepší úrodu

Maliny

Postarat se na podzim o maliník je velice moudré rozhodnutí. Díky tomu totiž můžete napřesrok docílit lepší úrody. Maliník patří mezi dvouleté rostliny. Zatímco někteří zahradníci nechávají péči o maliník až na jaro, jiní jsou zastánci podzimní péče. Skutečně existuje několik úkonů, které je třeba udělat už na podzim pro lepší úrodu v příštím roce.

Odřežte staré dřevo

Na konci sezóny je dobré odřezat staré dřevo – tedy to, které letos dalo úrodu malin. Uřežte je těsně nad úrovní země. Tuto činnost je možné udělat také brzy na jaře. Podzim se ale považuje na ideální období, protože snadno poznáte rozdíl mezi starým a novým dřevem. Zejména s příchodem chladnějších teplot je rozdíl markantní. Staré dřevo je hnědé, kdežto to mladé je zelené. V polovině zimy už je těžší je rozeznat.

Maliník

Foto: Pixabay

Zbavte se nemocných větví

Samozřejmostí je také odstranit veškeré větve, které jsou nemocné nebo rostou tam, kde je nechcete. Maliník se totiž rád sám rozšiřuje a odrůstá i ve větší vzdálenosti od vašich hlavních keřů. Nemocné větve poznáte podle toho, že nevypadají ve formě a navíc mohou mít rezavé dřevo či listy. Nemocné dřevo rozhodně nepatří do kompostéru, protože to byste si nemoc rozšířili napříč zahradou. Vyhoďte je do komunálního odpadu nebo je spalte.

Svažte větve k sobě

Ještě před zimou se vyplatí svázat jednotlivé větve k sobě, takže budou tvořit celek. Díky tomu neklesnou k zemi a nehrozí jím ušlapání nebo zlomení. Kompaktní tvar pomáhá rostlině přečkat i náročné podmínky počasí, jako je podzimní déšť nebo sníh v zimě. Dobré je větve přivázat ke kůlu nebo mřížovině, které zahrabete do země.

Maliník a mulčování

Většina druhů maliníku jsou plně mrazuvzdorné. Avšak vrstva mulče se používá také proto, že potlačuje růst plevele. Není nutností, může ale prospět stavu vaší rostliny. Díky mulči si půda zachová také vlhkost.

Zdroje info:

https://www.bcliving.ca/raspberry-bush-fall-care

https://www.gardenfocused.co.uk/fruitarticles/raspberries/raspberries-care.php

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!