Podzimní modřenec: Méně známá trvalka vhodná i do míst, kde jiné rostliny jen živoří

podzimní modřenec

Máte na zahradě místo, které byste rádi využili, ale holt se tam rostlinám nedaří? Chcete oživit exteriér zajímavou trvalkou? V tomto případě je skvělou volbou modřenec, který můžete pěstovat na zahradě i v nádobě na balkonu. Poradíme vám, jak na pěstování této trvalky i to, kam se nejvíce hodí.

Méně známá trvalka z Asie

Podzimní modřenec pochází z Asie. A přestože v období bez květů vypadá spíše jako travina, tak ve skutečnosti se řadí do stejné čeledi jako lilie. Trvalka, která roste jako podrost v lesích i na stinných svazích. Modřenec můžete vysadit i do míst, kde se jinak ostatním rostlinám nedaří, jakožto i coby podrost pod stromy, kde nejsou ideální podmínky pro růst trávníku. Dalším efektivním využitím je coby protierozní rostlina na strmou stráň či svah, jakožto ozdoba na skalku, lem chodníků či v nádobě na balkonu.

Rostlina vyrůstá v bohatých trsech. Zpravidla dorůstá do výšky 20 až 40 cm. Podzimní modřenec má tmavě zelené úzké listy. Snáší dobře i mrazy, odolá teplotám do -23 °C. Jestliže je zima mírná, tak na rostlině vydrží listy po celé zimní období. V případě větších mrazů opadávají a nové vyrostou opět na jaře.

Jak pěstovat atraktivní podzimní modřenec

Potěšíme vás, že pěstovat můžete rostlinu na zahradě i balkonu. Podzimní modřenec je nenáročný. Však se mu daří v místech, která řadě rostlin nesvědčí. Trvalka, která snese i plné slunce, stejně tak polostín i stín. Není ani nikterak náročná na půdu. Nesvědčí jí však podmáčené stanoviště. Nejlépe roste a kvete v živné půdě, ale dobře snáší i sušší stanoviště. Dostatek vláhy je zapotřebí zejména na konci léta, aby vám krásně kvetla. Nejlepší je, když vysázíte hned několik rostlin vedle sebe ve vzdálenosti 15 až 20 cm od sebe.

modřenec

Podzimní modřenec: foto autor KENPEI

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Liriope_muscari1.jpg

Rostlinu si lze snadno namnožit

Pokud se chcete těšit ještě z většího množství této krásné trvalky, tak není nic jednoduššího než si ji namnožit. Počkejte si v tomto případě na jaro, kdy stačí jen rozdělit starší trsy. Stejně tak díky množení můžete rostlinu dát i známým apod.

Květy jsou oslnivým gejzírem

Nenáročná, vděčná trvalka, která upoutá doslova gejzírem fialových květů na podzim. Je tak i skvělou volbou, pokud chcete kvetoucí rostlinu, aby i na podzim vaše zahrada oslnila barevnou krásou. V tomto směru se můžete spolehnout na podzimní modřenec. Trvalka, které neujde ničí pozornosti. Je doslova podzimní dominantou jak na zahradě, tak i balkonu.

Zdroj: living.iprima.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: autor David Stang

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Liriope_muscari_Lilac_Beauty_0zz.jpg